keciboynuzu.net https://www.keciboynuzu.net Keçi Boynuzu, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, keciboynuzu.net Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Fri, 20 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Keçi Boynuzu Ne İşe Yarar https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-ne-ise-yarar.html Mon, 12 Nov 2018 08:07:59 +0000 Keçi boynuzu ne işe yarar; Keçiboynuzu veya diğer adı ile harnup, baklagiller familyasından olan bir bitki olup, Akdeniz ikliminde yetişen ve doğal olarak yetişen ve baklaları yenen çalı yada ağaç formunda olan bir bitkidir. Keç Keçi boynuzu ne işe yarar; Keçiboynuzu veya diğer adı ile harnup, baklagiller familyasından olan bir bitki olup, Akdeniz ikliminde yetişen ve doğal olarak yetişen ve baklaları yenen çalı yada ağaç formunda olan bir bitkidir. Keçiboynuzu bitkisi uzun ömürlü olan bir bitki olup, boyu on metreye kadar ulaşmaktadır. Koyu yeşil ve sert yaprakları vardır. bitkinin çiçekleri eylül ekim aylarında açar ama kötü bir kokuya sahiptir. Ağacın meyveleri olan ve ağacın ismi ile anılan keçi boynuzu büyüklüğü yirmi cm kadar büyüyebilen bir meyvedir. Yetişme dönemlerinde açık yeşilden koyulaşan yeşile doğru değişirken yettiğinde yani olgunlaştığında ise koyu kahverengi bir renge veya siyaha yakın bir renge sahip olur. Keçiboynuzu ülkemizde kırsal alanlarda çok sık tüketilen bir bitkinin meyvesi olup, günümüzde neredeyse her yerde bulunabilen bir bitkinin meyvesidir. Özellikle doğal tedavi yöntemlerinde çok sık kullanılmaktadır. 

Nefes darlığı hastalığına keçi boynuzu

Yararları özellikle sağlık alanında olan meyve özellikle öksürük ilaçlarının içinde kullanılmaktadır. Ayrıca çiğneme tütünün içerisine de eklenerek tat vermek içinde kullanılmaktadır. Keçiboynuzu meyvesinin bunların dışında doğal olarak yapılan ürünlerinden bir tanesi de pekmezidir. Özellikle kış aylarında çok sık tüketilen bu pekmez öksürük boğaz ağrıları gibi sağlık sorunlarının düzeltilmesinde veya oluşmasını engellemede kullanılmaktadır. Keçiboynuzu ayrıca nefes darlığı sıkıntıları yaşayan kişilerde oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Nefes darlığı problemlerinde keçiboynuzunun sağladığı etkiyi başka hiçbir bitki sağlayamaz. İçerisinde bunun için bulunan bu etkin madde bazı alerjik astım rahatsızlıklarında o kadar etkiye sahiptir ki hemen sonuç alabilmek mümkündür. Ayrıca astımdan kaynaklı nefes darlıklarında da çok faydalıdır. Genellikle alerjik nefes darlığı çeken kişiler yılın belli dönemlerinde sadece kortizon tedavisi uygulanarak rahatlama yaşamaktan başka şansı olmayan kişilerin keçiboynuzu tüketmesi sayesinde alternatif bir rahatlama seçeneği sunmaktadır. 

Alarjik hastalıklara karşı keçi boynuzu,

Bir çok alerjik hastalık ve astım rahatsızlıklarında hatta sürekli öksürük rahatsızlıklarında bitmeyen öksürük krizlerinden dolayı sorun yaşayan insanlar keçiboynuzu tüketerek ilk yirmi dört saat içerisinde rahatlatma etkisi gösterir. 

Ayrıca keçiboynuzu guatr hastalığında da yaşanan nefes darlığı problemlerinde de etkili bir sonuca sahiptir. Keçi boynuzu ne işe yarar, keçi boynuzu nefes darlığı problemleri yaratan rahatsızlıklardan tutunda boğazla ilgili yaşanan nefes sıkıntılarına varıncaya kadar bir çok sağlık sorununda çok kısa sürede sonuç veren bir bitkidir. Günümüzde ülkemizde dışa satışı da çok sık bir şekilde yapılan keçi boynuzu doğal olarak kendiliğinden üretilmesinin yanında artık üreticiliğinin yapılmaya başlanması ile satış üretim ve tüketimi dünyaya yayılmış bit bitki haline gelmiştir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Keçi Boynuzu Kaynatması https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-kaynatmasi.html Mon, 12 Nov 2018 15:13:54 +0000 Keçi boynuzu kaynatması; Keçiboynuzu baklagiller familyasından olan bir bitkidir. Özellikle bitkinin kaynatılarak yapılan çayının tüketilmesi içeriğinde bulunan antioksidan özelliğinden ötürü sağlık açısından çok faydal Keçi boynuzu kaynatması; Keçiboynuzu baklagiller familyasından olan bir bitkidir. Özellikle bitkinin kaynatılarak yapılan çayının tüketilmesi içeriğinde bulunan antioksidan özelliğinden ötürü sağlık açısından çok faydalıdır. Diğer taraftan keçiboynuzu kaynatmasının sürekli olarak tüketilmesi yaşlanma etkilerinide azaltma etkisine sahiptir. Yüksek lif içeriğine sahip keçi boynuzu kaynatması şekerin kana daha yavaş bir şekilde karışmasına olanak sağlamasından ötürü uzun süreli tokluk hissi yatan bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde keçi boynuzu kaynatması diyet yapan kişilere özellikle tavsiye edilmektedir. Ayrıca keçi boynuzu kaynatması çayı bağırsaklardada çözümleyici bir etki yaratmasından ötürü ishal tedavilerinde de kullanılmaktadır. 

Keçi boynuzu kaynatmasının yapılışı;

Keçi boynuzunun kaynatma işlemi için gereken malzemeler çok az olduğu gibi çok da kolay bir işlemdir. Yarım litre su içerisine beş altı adet keçi boynuzu küçük parçalara ayrılarak konur ve  kaynatılır. Kaynadıktan sonra hafif harlı ateşte bir beş dakika daha kaynatılan keçi boynuzu ocaktan alınarak on beş dakika dinlendirilmesi ile içebilir hale gelir. Daha sonra kaynatmasının içilebilmesi için içerisinde keçi boynuzu taneleri çıkartılarak içilebilmektedir. 

Özellikle keçi boynuzu kaynatması sağlık alanında insanlarda çok faydalı olan bir bitkidir. Halsizlik yorgunluk, nefes darlığı, astım rahatsızlıkları, alerjik nefes sorunları gibi birçok sağlık sorunu için kullanılmaktadır. Bunların dışında düzenli kullanımlarda kabızlık sorunu yaşayan kişiler içinde oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde guatr hastalarına faydalı olan bitkinin kaynatmasının haricinde kullanılan farklı çeşitleri de vardır. Dengeli ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için keçi boynuzu kaynatmasını herkesin kullanmasında fayda vardır. Bunların dışında belirttiğimiz gibi solunum yolu rahatsızlıklarında iyi geldiğini bildiğimiz keçi boynuzu kaynatması aynı zamanda dünyada çok ciddi bir hastalık olan akciğer kanserinde de etkili bir doğal tedavi yöntemidir. Halen bu hastalığın tedavisi bulunmasa da ağır ve şiddetli öksürük krizleri yaşatan bir hastalık olmasından ötürü keçi boynuzu kaynatması içen hastalarda bu krizlerde rahatlamalar gözlemlenmiştir.  

Keçi boynuzu kaynatmasının cinselliğe katkıları,

Cinsellikte iktidarsızlık denen sağlık sorunu ile ilgili olarak tüketen hastalarda direk bu sorunun önüne geçmekte ve hastalardaki bu sorun ortadan kalkabilmektedir. Bu keçi boynuzu kaynatmasının tüketilerek bu sorunu ortadan kaldırdığını rahatlıkla görebilirsiniz. Ortalama iki gün boyunca kaynatması içilen keçi boynuzu suyu kişilerde ilk günden itibaren iktidarsızlık sorununu çözümlediği görülecektir. Buradaki asıl önemli olan konu ise keçi boynuzu kaynatmasının erkeklerdeki sperm sayısını arttırıcı etkisidir. Bunların dışında yine erkeklerde prostat enfeksiyonlarına karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Sindirim sistemini çalışmasına katkıda bulunur. kemikleri güçlendirir ve en önemlisi öksürüğe iyi gelir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Keçi Boynuzu Bitkisi https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-bitkisi.html Mon, 12 Nov 2018 16:19:38 +0000 Keçi boynuzu bitkisi; baklagiller familyasından olup, ülkemizin Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişen bir bitkidir. Keçi boynuzu bitkisi 6-10 metre boyunda, kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Çiçekleri yeşilimtırak Keçi boynuzu bitkisi; baklagiller familyasından olup, ülkemizin Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişen bir bitkidir. Keçi boynuzu bitkisi 6-10 metre boyunda, kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Çiçekleri yeşilimtırak olan keçi boynuzu meyvesi de 10-20 cm boyunda etli, yassı, açılmayan koyu renklidir. Keçi boynuzu bitkisinin ömrü yaklaşık olarak 50-55 yıl civarındadır. Gelişimini tamamlamış olan bir keçi boynuzu bitkisi ortalama yıllık 1 ton civarında meyve vermektedir. Enerji deposu bitkilerden biridir. Taze olarak tüketildiği zaman çok tatlıdır. Bunun sebebi içerisinde şeker tadında bir sıvı bulundurmasıdır. Keçi boynuzu bitkisinin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller  sayesinde sağlığa çok yararlıdır.

Keçi boynuzu bitkisi çiçek açma zamanı Eylül ve Ekim aylarıdır. Dişi keçi boynuzu ağacındaki çiçekler çoğunlukla erkek keçi boynuzu ağaçlarında oluşan polenlerle döllenmektedir. Olgunlaşmakta olan keçi boynuzu meyvesi yeşil renktedir ve meyve olgunlaştıkça kahverengine döner. Bu bitki genellikle kış aylarında daha çok tüketilmektedir. Bunun nedeni kış aylarında ortaya çıkan astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında üst solunum yolu rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde birçok hastalığa şifa kaynağı olmaktadır.

Keçi boynuzu bitkisi faydaları:
 • İçeriğinde bulunan lif ve diğer yararlı içerikler kötü kolesterolü azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Keçi boynuzunun içeriğinde yer alan Beta-karoten adlı madde sayesinde vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. Mide sağlığını olumlu yönde etkiler ve midenin daha aktif ve fonksiyonel çalışmasını sağlar. Bunun yanında mideyi hastalıklara karşı korur.
 • Bu bitki vücudu akciğer kanserine karşı korumaktadır. Antioksidan etkisi sayesinde kansere yol açan faktörleri en aza indirir.
 • Keçi boynuzu hasarlı hücreleri onararak fonksiyonel olarak görevlerini yerine getirmesini sağlar.
 • Alerji nedeniyle ortaya çıkan hastalıklara karşı antialerjik ve antibakteriyel etkisi sayesinde fayda sağlamaktadır. Soğuk havalarda oluşan salgınlara ve solunum yollarında ortaya çıkan zararlı bakterilere karşı iyi gelmektedir.
 • Astım sebebiyle ortaya çıkan atakların hafif geçirilmesini sağlar. Ayrıca bronşite karşı da etkilidir. Özellikle çocuklarda kullanımı daha etkili olmaktadır.
 • Keçi boynuzu bitkisi kaynatılarak suyu içildiğinde öksürüğü geçirmektedir.
 • Damar sıkışmasına yol açan faktörleri ortadan kaldıran keçi boynuzu aynı zamanda kanı temizler.
 • Cinsel gücü arttırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde kemikleri korumaktadır. Bunu yanında diş sağlığına da fayda sağlamaktadır.
]]>
Keçi Boynuzu Kapsülü https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-kapsulu.html Mon, 12 Nov 2018 23:09:17 +0000 Keçi Boynuzu Kapsülü, Keçiboynuzu baklagiller familyasından gelen, Akdeniz iklimine uyum sağlamış, meyveleri yenebilen ve sürekli yeşil kalan ağaç topluluğudur. Pekmezinin oldukça faydalı olduğu bilinen keçiboynuzu genellikle Keçi Boynuzu Kapsülü, Keçiboynuzu baklagiller familyasından gelen, Akdeniz iklimine uyum sağlamış, meyveleri yenebilen ve sürekli yeşil kalan ağaç topluluğudur. Pekmezinin oldukça faydalı olduğu bilinen keçiboynuzu genellikle öksürük kesici olarak kullanılmaktadır. Balgam söktürür, bronşları açar ve göğsü yumuşatır. Çikolatalara tatlandırıcı olarak katılır. Antialerjik ve antibakteriyel bir bitki olması dolayısıyla bağışıklı sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. içeriğinde bulunan mineraller özellikle fosfor ve kalsiyum sayesinde kemik erimesine ve diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar. Hafızayı güçlendirir, dikkat dağınıklığına iyi gelir. Keçiboynuzunu düzenli kullanımda akciğer kanserine karşı savaştığı saptanmıştır.  Ayrıca cinsel gücü arttırdığı bilinmektedir.

Araştırmalar bundan yüzyıllar önce de olduğu gibi dünya nüfusunun yaklaşık %70 ninin bitkisel yollarla tedaviye yöneldiğini belirtiyor Bu yüzden şifalı bir bitki olan keçiboynuzunun kapsülü alternatif tıp dünyasında bulabileceğiniz bir ürün. Bitkisel bir kapsül olan keçiboynuzu kapsülü genelde % 80 keçiboynuzu meyvesinden % 20 keçi boynuzu ekstresinden oluşur. Genellikle 1000 mg kapsüller halinde satılır.

Keçiboynuzu kapsülü nasıl kullanılır
Günde  sabah, öğle, akşam olmak üzere bol su ile birlikte alınması yetişkinler için uygundur. Hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Yanız dikkat edin bu kapsül bir ilaç değil sadece besin takviyesidir. Kapsülü mutlaka çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin.
]]>
Gebelikte Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları https://www.keciboynuzu.net/gebelikte-keciboynuzu-pekmezi-faydalari.html Tue, 13 Nov 2018 18:19:41 +0000 Gebelikte keçiboynuzu pekmezi faydaları: Gebelik dönemi, kadınlar için hem ayrıcalıklı hem de özen gerektiren bir dönemdir. Anne adayı bu dönemde kalsiyum, protein ve zengin vitaminlere daha çok ihtiyaç duyar. Bu noktada keçibo Gebelikte keçiboynuzu pekmezi faydaları: Gebelik dönemi, kadınlar için hem ayrıcalıklı hem de özen gerektiren bir dönemdir. Anne adayı bu dönemde kalsiyum, protein ve zengin vitaminlere daha çok ihtiyaç duyar. Bu noktada keçiboynuzu pekmezi, anne adayları için faydalı bir besin kaynağıdır. Ayrıca anne adaylarının doğal beslenmesi ve kalıcı  kilolar almaması için özellikle gebelik döneminde tüketilmesi önerilmektedir.

Gebelikte keçiboynuzu pekmezi faydaları nelerdir:
 • Gebelik sürecinde tüketilen keçi boynuzu pekmezi, vücudun günlük potasyum, kalsiyum ve magnezyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. 
 • Özellikle gebelik döneminde yaşanan kansızlık sorununa da çözüm olmaktadır.
 • Anne ve bebek için faydalı olan keçiboynuzu pekmezi gebelikte yaşanan halsizliğe karşı birebirdir. Annenin enerji ihtiyacını karşılar.
 • Gebelik döneminde anne adayını hastalıklara karşı koruyarak, vücudun direncini arttırmaktadır.
 • Gebelikte oluşan tansiyonu ve kolesterolü düzenler.
 • Anne karnındaki bebeğin gelişimini iyi yönde etkilemektedir.
 • Mide ve bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklara karşı fayda sağlamaktadır.
 • Gebelikte iştah açıcı özelliğe sahiptir.
 • Dokuların krom içeriği gebelikte büyük ölçüde azalmaktadır. Keçiboynuzu pekmezinde krom miktarı fazla olduğundan tüketilmesi gerekir.
 • Kalsiyum bakımından zengin olan bu besin kemik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.
 • Gebelik döneminde, yüksek mineral ve vitaminler sayesinde diş ve diş eti sağlığını korumaktadır.
 • Keçiboynuzu pekmezi kanın zehirli maddelerini temizler.
Keçiboynuzu pekmezinin yanlış kullanılması ve çok fazla kullanılması durumunda bazı yan etkileri olmaktadır. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.
]]>
Keçi Boynuzu Nerede Yetişir https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-nerede-yetisir.html Tue, 13 Nov 2018 20:48:02 +0000 Keçiboynuzu nerede yetişir: Keçiboynuzu bir maki türü ağaç olup 10 metre civarındadır, sert koyu yeşil olan yapraklara sahiptir ve uzun ömürlüdür. Açık yeşil ve kırmızı çiçek açar. Olgunlaştıkça koyulaşan ve si Keçiboynuzu nerede yetişir: Keçiboynuzu bir maki türü ağaç olup 10 metre civarındadır, sert koyu yeşil olan yapraklara sahiptir ve uzun ömürlüdür. Açık yeşil ve kırmızı çiçek açar. Olgunlaştıkça koyulaşan ve siyaha meyveleri önceleri yeşildir. Tazeyken ortası yumuşak ve tatlıdır. Bir keçiboynuzunun içinde yaklaşık 15 adet sert kabuklu yassı tohumlar bulunmaktadır. Çoğunlukla Akdeniz kıyılarında, Kıbrıs, Libya ve ABD'nin Kaliforniya bölgesinde yetişen muzdur ağaç, ne mutlu ki Türkiye toprakları içinde Antalya’nın Gazipaşa,  Manavgat, ilçeleri, Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar, Silifke ilçeleri ve Muğla'nın Marmaris, biricik Datça’da küçük veya büyük gruplar halinde yetişmektedir. Yetişkin ağaç yaklaşık 1000 kg meyve veren keçiboynuzu ilk 15 yıl meyve vermemektedir.

Keçiboynuzu hangi mevsimde yetişir:

Keçiboynuzu Baklagiller familyasından olup ağacı, düşük sıcaklıklara oldukça narin bir türdür. Sadece Akdeniz ikliminin olduğu bölgelerde yetişebilir. Yetiştirilme sırasında herhangi bir kimyevi takviyeye gerek duymayan keçiboynuzu ağacı her sene meyvesi artırarak ürün vermektedir.  Genelde Haziran ve Temmuz aylarında olgun meyvelerini veren keçiboynuzu ağacın meyveleri olgunlaştıkça koyu kahverengi görünüme sahip olur.Keçiboynuzu kayalık, kıraç, kuru ve verimsiz topraklarda bile yetişebilir. Toprak bakımından çok fazla seçici olmasa da kalkerli topraklarda daha iyi gelişim gösterdikleri, bilinmektedir. Keçiboynuzu genellikle ormanlık içinde ve orman arazilerinde gruplar şeklinde doğal bir şekilde yetişmektedir. Türkiye’deki keçiboynuzu ağaçlarının genel olarak yüzde 90 lık ’bölümü yabani bir şekilde yetişir ve bu meyvelerden yararlanmak ne yazık ki yararlanmak mümkün değildir. Dünya üzerinde yetişen keçiboynuzu miktarı senelik olarak 300 bin tondur.  Belirtilen Bu miktarın yüzde 48'lik bölümünü İspanya tek başına karşılar. Bu sebeple İspanya keçiboynuzu için çok önemli bir bölgedir. İspanyanın ardından İtalya ve Portekiz yüzde 25'lik kısmını beraber karşılarlar. Türkiye’de üretilen keçiboynuzu ise dünyada elde edilen toplam keçiboynuzu miktarının sadece yüzde 6'lık kısmını karşılamaktadır. Keçiboynuzunun yapısında yağ, şeker, azot ve selüloz gibi bazı bileşenler de bulunmaktadır. Bu sebeple olgunlaşmış olan keçiboynuzu meyveleri gıda olarak tüketilmektedir.

]]>
Kansızlığa Keçi Boynuzu Pekmezi https://www.keciboynuzu.net/kansizliga-keci-boynuzu-pekmezi.html Tue, 13 Nov 2018 23:12:06 +0000 Kansızlığa keçi boynuzu pekmezi; içmenin çok büyük bir fayda sağladığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle çocuklara ve gebelerde görülen kansızlık asla ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Kansı Kansızlığa keçi boynuzu pekmezi; içmenin çok büyük bir fayda sağladığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle çocuklara ve gebelerde görülen kansızlık asla ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Kansızlık sıradan bir sağlık kuruluşunda yaptırılacak kan testi sonucu öğrenilebilir. Eğer doktor kansızlık yaşadığınıza dair bir teşhiste bulunmuş ise size mutlaka kan ilaçları önerecektir. Kan ilaçlarına düzenli olarak devem etmek kaydıyla ekstra beslenme yoluyla da kan takviyesinde bulunabilirsiniz. Vücudumuzu bir araba gibi düşünürsek yeterli miktarda benzin koymaz isek tekleyerek gider ve bir noktadan sonra artık tamamen durur. Bu nedenle basit de olsa bazı yöntemlerle kan miktarını arttırmak gerekir. Bu basit yollardan bir tanesi de düzenli olarak keçi boynuzu pekmezi içmektir. Keçi boynuzu Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir ve pekmezi yapılabilir. Eğer içmekte zorlanırsanız keçi boynuzu özünü de deneyebilirsiniz. Tadı daha içilebilir niteliktedir.


Kansızlık için keçi boynuzu pekmezinin faydası ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir

Kansızlık hastalığından tamamen kurtulmak ya da hiçbir zaman kansızlık hastalığı ile karşılaşmamak için bol miktarda keçi boynuzu tüketilmelidir.
 • Keçi boynuzu tüketilirken doğru zamanlama çok önemlidir. Özellikle süt ve süt ürünleri ile aynı anda ya da yakın saatlerde içilmemesine özen gösterilmesi gerekir. Keçi boynuzu pekmezinin arkasından bir kaç damla limon demirin emilimini daha da hızlandıracağından özellikle bu şekilde içilmesi önerilir.
 • Kansızlığa karşı koyabilmek için keçi boynuzu içen bireylerin doğal olan ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir. Bu tarzdaki hazır gıdaların içerisinde glikoz bulunduğu için sağlığı tehdit eder. Ayrıca sıcak presle elde edilmiş olan ürünler yerine soğuk pres ürünler tüketilmelidir. Hatta mümkünse köylü pazarı ya da güvenilir yerlerden temin edebilirseniz sağlığınız açısından en doğru seçimi yapmış olursunuz. 
 • Eğer keçi boynuzu pekmezini içmekte zorlanıyorsanız kahvaltılarda ekmekle de tüketmenizde herhangi bir zarar bulunmamaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki keçiboynuzu iştah açacağından uzun vadede kilo almak gibi bir riskle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle tüketiminde aşırıya gidilmemesi konusunda uzmanlar uyarmaktadır. İsterseniz bu olumsuz etkiyi en aza indirebilmek için keçi boynuzunun kendisini de tüketmenizde bir mahsur bulunmamaktadır. Özellikle çocuklara verirken çekirdeğine dikkat edin. 
 • Yaklaşık iki yaş ve üzeri çocuklar ve hamilelerin tüketmesinde bir zarar bulunmamaktadır. Ancak hamilelik şekeri olan anne adaylarının içmemesi tavsiye edilir. 
 • Kansızlığa keçi boynuzu pekmezi tüketmek isteyenler eğer yetişkin iseler sabah akşam birer yemek kaşığı yeterli olacaktır. Çocuklar için önerilen miktar ise sabah akşam birer tatlı kaşığı şeklindedir. Tiksinmemek için biraz ara verin.
]]>
Keçi Boynuzu Tohumu https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-tohumu.html Wed, 14 Nov 2018 13:00:22 +0000 Keçi boynuzu tohumu; Keçi boynuzu ağacının doğal ortamında yetiştirilmesine dikkat etmek gerekmektedir. Bu ağaç orman içi ve orman arazilerinde gruplar halinde bulunmaktadır. Ülkemizde bu ağacın yetiştirilmesine en uygun alanla Keçi boynuzu tohumu; Keçi boynuzu ağacının doğal ortamında yetiştirilmesine dikkat etmek gerekmektedir. Bu ağaç orman içi ve orman arazilerinde gruplar halinde bulunmaktadır. Ülkemizde bu ağacın yetiştirilmesine en uygun alanlar Akdeniz bölgesinde Antalya, Mersin ve Muğla merkez ve kıyı şeridi ilçeleri olarak karşımıza çıkar. Tohumla üretilen fidanları sayesinde keçi boynuzu ağacı üretmek mümkün olmaktadır.
Keçi boynuzu çekirdeği dünya üzerinde yetişen tüm bitki çiçekleri arasında çekirdeği en sert olan çekirdeklerden bir tanesidir. Keçi boynuzu bitkisi oldukça faydalı bir bitkidir. Keçiboynuzu çok eski dönemlerde sık ve fazla tüketilmekte iken günümüzde olması gereken yerde değildir.

Keçiboynuzu faydaları;
 • Keçiboynuzu anti alerjik ve antibakteriyel olan galik asit içerir. Bundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir, alerjininneden olduğu nefes darlığı problemlerine karşı etkili bir ilaç görevi görür. Alerjik nefes darlığı problemleri olanlar için keçiboynuzu pekmezi oldukça faydalıdır.
 • Afrodizyak özelliği taşır. İktidarsızlık probleminin giderilmesine yardımcı olur. Keçiboynuzu kürü yapan erkeklerde sperm sayısını arttırarak çocuk sahibi olamama riskini azaltıyor.
 • Balgam söktürücü özelliğiyle sigara içenler için fayda sağlar. Göğsü yumuşatır ve bronşları açar.
 • İçerdiği yüksek ham selüloz sayesinde bağırsak hastalıklarıyla savaşır. Bağırsak kurdu, bağırsak parazitleri ve tenya gibi zararlıların yok olmasını sağlar. Çocuklarda ve yetişkinlerde ishale karşı kullanılır.
 • Barındırdığı vitamin ve minerallerle diş ve diş eti hastalıklarıyla savaşır.
 • Fosfor ve kalsiyum açısından zengindir. Kemik erimesine karşı etkili bir koruma sağlar.
 • Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak şişkinliği giderir.
 • Kandaki zehirli maddeleri temizler ve kansızlığı giderir.
 • Hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır.
Keçi boynuzu bitkisi akciğerlerde oluşan ödeme, astım ile solunum yollarında meydana gelen hastalıklara, akciğer kanserine fayda sağlamaktadır. Ayrıca bu bitki çocuklar içinde oldukça besleyici bir gıdadır ve sık tüketilmesi gerekmektedir. Çocuklara tatlı yerine verilmesi tavsiye edilir.

Keçiboynuzu tohumu yapısı ve kullanım alanları;
Açlık hissini gideren, şeker yerine kullanılabilen, keçiboynuzu bitkisinin çekirdeği oldukça ilginçtir. Bir adet keçiboynuzu çekirdeğinin gramajı 0.2 gram ağırlığındadır. Bu ağırlık ölçüsü keçiboynuzunun şekli veya büyüklüğü fark etmeksizin tüm çekirdeklerinde aynı olmaktadır.
Doğadan gelen bir mucize olan keçiboynuzu tohumlarının hepsinin ağırlığı eşittir. Bundan dolayı çok eski zamanlarda keçiboynuzu tohumları ağırlık birimi olarak kullanılmıştır. O dönemlerde kullanılan ölçü, bir dirhem on altı keçiboynuzu tohumuna eşitti. Günümüzde ise ağırlık ölçülerine bakıldığında keçiboynuzu tohumunun beş tanesi tam olarak bir gramdır. Bundan başka, bir adet keçiboynuzu tohumu tam olarak bir karat gelmektedir. Karat kelimesi yunanca bir kelimedir. Keçiboynuzu ile aynı anlamda olan ceratonia kelimesinden gelir.
Keçiboynuzu tohumu kolesterol içermez ayrıca içerisinde kafein yoktur. Süte oranla kalsiyum içeriği üç kattır.
]]>
Keçi Boynuzu Ağacı Nerede Yetişir https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-agaci-nerede-yetisir.html Wed, 14 Nov 2018 13:22:59 +0000 Keçi Boynuzu Ağacı Nerede Yetişir, Baklagiller ailesine ait olan keçi boynuzu ağacı oldukça düşük ısılara dahi duyarlı bir türdür. Keçi boynuzu ağacı yalnızca Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yetişmektedir. Ke Keçi Boynuzu Ağacı Nerede Yetişir, Baklagiller ailesine ait olan keçi boynuzu ağacı oldukça düşük ısılara dahi duyarlı bir türdür. Keçi boynuzu ağacı yalnızca Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yetişmektedir. Keçi boynuzu ağacı yetiştirilme esnasında herhangi bir kimyasal takviyeye hiç gerek yoktur. Keçi boynuzu ağacı her sene meyve oranını daha çok artırarak meyve vermektedir. 

Keçi Boynuzu Ağacı Nerede Yetişir Ve Yetişme Şartları Nelerdir
Keçi boynuzu nerede yetişir Temmuz ile Haziran ayında olgunlaşmış meyvelerini vermekte olan ağacın meyvelerini büyüdükçe koyu kahverengi renk almaktadır. Kış mevsimini ılık yaz mevsimi sıcak geçen bölgeler keçi boynuzu için oldukça elverişli en ideal yerlerdir. Keçiboynuzu ağacı nerede yetişir kuru, kıraç ve kayalık en verimsiz topraklarda dahi yetişen bir türdür. Toprak açısından çok fazla seçici olmasa bile kalkerli topraklarda çok daha iyi gelişim göstermektedir. 

Keçi Boynuzu Ağacı Nerede Yetişir
Dünya üstünde ABD'nin California eyaletinde, Kıbrıs'da, Türkiye'de ve Libya'da yetişmektedir. Keçi boynuzu ağacı Türkiye'nin Bozyazı, Alanya, Gülnar, Manavgat, Silifke, Gazipaşa, Anamur, Datça ve Marmaris ilçesinde oldukça yaygın bir şekilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Keçiboynuzu özellikle de orman arazilerinde ve orman içerisinde gruplar şeklinde doğal olarak yetişir. Türküye'de yetişen keçi boynuzu ağaçlarının yüzde doksanlık kısmı yabani olarak yetişmektedir. Oluşan bu meyvelerden yararlanmak mümkün olmaz. Dünya üstünde yetiştirilmekte olan keçiboynuzu oranı senelik olarak tam üç yüz bin tondur. Bu oranın yüzde kırk sekizlik kısmını ise İspanya ülkesi tek başına karşılamaktadır. Bu sebeple İspanya ülkesi keçiboynuzu ağacı yetiştiriciliği için oldukça önemli bir ülkedir. İspanya ülkesinden sonra da Portekiz ile İtalya yüzde yirmi beşlik kadar kısmını beraber karşılamaktadır. 

Keçi Boynuzu Ağacı Nerede Yetişir Ve İçerisinde Neler Bulunur
Türkiye'de yetiştiriciliği yapılan keçiboynuzu ağacı oranı ise dünya genelinde yetiştiriciliği yapılan toplam keçiboynuzu yalnızca yüzde altılık bir bölümünü karşılamaktadır. Keçiboynuzunun yaprak yapısında bazı azotlu bileşenler, yağ, selüloz ve şeker vardır. Bu sebeple olgunlaşan keçiboynuzu meyveleri besin olarak da kullanılmaktadır. Keçiboynuzu özellikle de hayvan yemi, çerez, un ve pekmez olarak tüketilmekte olan bir meyve türüdür. Keçiboynuzu insan sağlığı bakımından da oldukça önemli ve etkili bir meyve türü olduğundan dolayı her çeşit formu oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
]]>
Hamilelikte Keçi Boynuzunun Faydaları https://www.keciboynuzu.net/hamilelikte-keci-boynuzunun-faydalari.html Thu, 15 Nov 2018 05:36:41 +0000 Hamilelikte Keçi Boynuzunun Faydaları, Keçi boynuzu yeryüzünün en eski meyvelerindendir. Keçi boynuzu Ana dolunun çeşitli birçok yöresinde ''harnup'' olarak da bilinmekte olan keçiboynuzu çeşitli birçok hastalığı da ço Hamilelikte Keçi Boynuzunun Faydaları, Keçi boynuzu yeryüzünün en eski meyvelerindendir. Keçi boynuzu Ana dolunun çeşitli birçok yöresinde ''harnup'' olarak da bilinmekte olan keçiboynuzu çeşitli birçok hastalığı da çok iyi gelmektedir. Almancada ve İngilizcede ''Yakub Peygamberin ekmeği anlamına gelmekte olan bir açıklama ile isimlendirilen harnup tam beş bin seneden beri bilinmektedir. Yakub Aleyyisselam yorumuna göre çölde ekmek yemek yerine harnup yetişmektedir. Keçiboynuzunun en önemli özelliği ise nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır. Oldukça etken olan bu madde hemen, hemen başka hiçbir bitki türünde bulunmamaktadır. Alerjinin yol açtığı nefes darlığı sorunlarında da rahatlıkla kullanılmaktadır. 

Hamilelikte Keçi Boynuzunun Faydaları 
Hamilelik sürecinde yaşanan kansızlık sorunu için keçiboynuzu veya keçiboynuzu pekmezi yenmelidir. Keçi boynuzu çok fazla miktarda krom içerdiğinden dolayı hamilelik döneminde oldukça faydalıdır. Hamilelik döneminde malnütrisyonda ile yaşla büyük bir ölçüde azalır. Krom glikoz toleransa etkeninin büyük bir yapısında bulunmaktadır. Hamilelikte keçi boynuzunun faydaları glikoz metabolizması ile insülin kullanımı da etkilemektedir. Rafinasyon sonrasında besinlerden alınan krom oranının oldukça büyük bir ölçüde azaldığı göz önünde bulundurulursa keçi boynuzu yemenin ne kadar sağlık için önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Keçi Boynuzunun Faydaları Ve Tüketimi Nasıl Olmalıdır
Hamilelikte keçi boynuzu yemenin önemi çok daha belirginleşmektedir. Hamilelikte keçi boynuzunun faydaları saymak ile bitmez her türlü hastalığa ve rahatsızlığa oldukça iyi gelir. Hamilelikte keçi boynuzunun faydaları çok fazla olduğundan dolayı ister normal kuru bir şekilde yiyin isterseniz de 4-5 adet kuru keçi boynuzunu kaynayan bir litre suyun içerisine atın ve yaklaşık bir saat kadar demini almasını bekleyin. Bu çayı ister soğuk ister sıcak olarak içebilirsiniz.
]]>
Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenirmi https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-cekirdegi-yenirmi.html Sat, 03 Aug 2019 18:50:26 +0000 Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenir mi Keçi boynuzu çekirdeği dünyada bulunan tüm çekirdekli meyveler arasındaki en sert çekirdektir. Diş ile kırılması kesinlikle mümkün değildir. Bu yüzden böyle bir Keçi Boynuzu Çekirdeği Yenir mi 

Keçi boynuzu çekirdeği dünyada bulunan tüm çekirdekli meyveler arasındaki en sert çekirdektir. Diş ile kırılması kesinlikle mümkün değildir. Bu yüzden böyle bir şeyi asla denememelisiniz, aksi takdirde dişinizden olabilirsiniz. Ve inanılmaz bir şekilde tüm keçi boynuzu çekirdeklerinin ağırlığı değişmez bir şekilde aynıdır. Yani bir keçiboynuzu çekirdeğinin diğer keçiboynuzu çekirdeklerinden ne 1 gram eksiği ne de 1 gram fazlası vardır. Keçi boynuzu çekirdeği genelde sert bir çekirdek olma özelliğinden dolayı süs eşyalarının yapımında, tesbih ve aksesuar yapımında kullanılmaktadır.

Keçi Boynuzu Çekirdeği Faydaları

Arapça adı kırat olan keçiboynuzu çekirdeği uzun yıllar boyunca ağırlık ölçüsü olarak kullanılmıştır. Çünkü doğada ağırlığı değişmeyen tek tohum keçi boynuzu çekirdeğidir. Keçi boynuzu çekirdeği çok uzun süreler suda bekletildiğinde ancak filiz vermektedir. Çok kuru ve sert olmasından dolayı içerisine suyu çok geç alabilmektedir. Hal böyle olunca bu kadar sert bir çekirdek nasıl tüketilir diye aklımıza soru gelmesi çok normaldir. Çekirdekleri ancak öğüterek tüketmek mümkündür. Keçi boynuzu çekirdeğinin tüketilmesi vücuda son derece faydalı etkiler yapmaktadır. Kolesterol ve kafein içermeyen keçi boynuzu çekirdeği, kalsiyum bakımından son derece zengindir. Keçi boynuzu çekirdeği süt ile kıyaslandığında sütten 3 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Kalsiyumun kemik ve dişler için önemini söylememize bile gerek yok, bundan dolayı keçi boynuzu çekirdeği rahatlıkla tüketilebilmektedir. Yaşlı kişiler ise kemik erimesinin önlenmesi için keçi boynuzu çekirdeğini mutlaka tüketmelidirler. Keçi boynuzu çekirdeğinin içeriğinde A, B ve E vitaminlerinin yanı sıra fosfor mineraliyle de pek çok rahatsızlığa karşı direnç sağladığı bilinmektedir. Yine içeriğindeki zengin çinko minerali bakımından 1 su bardağı su ile kaynatılarak tüketildiğinde vücuttaki testosteron hormonunun seviyesini artırmaktadır. Ayrıca keçi boynuzu çekirdeğinin tüketilmesi astım ve nefes darlığı şikayeti olanlarda da olumlu etki yaratmaktadır. Ama tabii ki bu tür şikayeti olan kişilerin bunu doktorlarına mutlaka danışmaları gerekir. 

Glutene duyarlı çölyak hastaları pasta, börek ve kurabiye yapımında keçiboynuzu ve keçiboynuzu çekirdeğini öğüterek un niyetine kullanabilirler. Son zamanlarda keçiboynuzu çekirdeği kahve olarak da sıklıkla tüketilmektedir. Yorgunluğa son derece iyi gelen keçiboynuzu çekirdeği aynı zamanda vücuda giren ağır metal, zirai ilaç atıkları ve radyasyon gibi zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırma özelliğine sahiptir.

]]>
Keçi Boynuzu Spermi Artırırmı https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-spermi-artirirmi.html Fri, 16 Nov 2018 08:09:01 +0000 Keçi boynuzu sperm sayısını arttırırmı sorusu, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından daha önce defalarca cevaplanmış ve hareketli sperm sayısını arttırdığı yönünde bilgiler mevcuttur. Erkeklerde sperm sayı Keçi boynuzu sperm sayısını arttırırmı sorusu, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından daha önce defalarca cevaplanmış ve hareketli sperm sayısını arttırdığı yönünde bilgiler mevcuttur. Erkeklerde sperm sayısını arttırmayı sağlayan çeşitli şifalı bitkiler ve besinler bulunmaktadır. Önerilen bitki veya kürler düzenli kullanıldığı takdirde olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Hareketli sperm sayısı yumurtanın döllenmesinde etkilidir ancak spermin baş kısmında bulunan acrosome içeriğindeki enzimlerin aktivitesinin yüksek olması gereklidir. Sperm sayısı yüksek olsa dahi acrosome aktivitesinin düşük olması spermlerin yumurtayı dölleme oranını düşürür. Keçiboynuzu sperm sayısını arttırırmı evet aynı zamanda ocrosome aktivitesini yükseltmeyi de sağlar.

Sperm sayısını arttırmada en etkili kürlerden biri Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun önerdiği keçiboynuzu kürüdür.Ancak kürleri uygularken istikrarlı olmalı, sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, moralinizi yüksek tutmalı ve sabırlı olmalısınız. Günümüzde stres her türlü hastalığa davetiye çıkaran bir faktördür. Bu yüzden stresten ayrıca alkol ve sigaradan uzak durmalı sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Beslenmede hayvansal gıdalardan ziyade taze meyve ve sebzeler tüketmeniz daha sağlıklı olur. Ayrıca gereksiz ilaç kullanımından kaçınmalı doğal yollardan çözüm bulabileceğiniz durumlarda doğanın bizlere sunmuş olduğu nimetlerden faydalanmayı tercih etmelisiniz. Keçiboynuzu sperm sayısını arttırırmı sorusına keçiboynuzu kürünü deneyerek kendiniz de yanıt bulabilirsiniz

Sperm sayısını arttıran keçi boynuzu kürü,

Yarım litre su bir tencere içerisinde kaynatılır. Su kaynamaya başladıktan sonra 7-8 adet keçiboynuzu küçük küçük kırılarak suyun içerisine atılır. Tencerenin kapağı kapatılarak 6 dakika süresince kaynatılır. Daha sonra ocak kapatılarak 15 -20 dk demlenmesi beklenir. Daha sonra bir kaşık yardımıyla keçiboynuzu parçaları suyun içerisinden alınır.

Sperm sayısını arttıran keçi boynuzu kürünün kullanımı,

İlk 1 hafta hazırladığımız kürün yarısı sabah aç karnına diğer yarısı gece yatmadan önce içilir. 1 hafta sonrasında 3 ay boyunca akşamları 1 bardak tüketmek yeterli olacaktır. Daha sonraki aylarda zaman zaman kürü tekrarlamakta fayda vardır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu bu keçiboynuzu kürünün sperm sayısını arttırdığını ,sperm kalitesini arttırdığını ve iktidarsızlığa karşı faydalı olduğunu belirtmektedir.

Keçiboynuzu dışında çilek, avakado ,domates, çörekotu, biberiye, defne tohumu, kimyon, kuşburnu, roka tohumu, çemen otu, meyan kökü, kişniş, hindistan cevizi, biberiye, bal, dut pekmezi, hardal, karanfil, kereviz tohumu, havlıcan, kuşburnu, arı sütü ,polen, anason, ginseng tavsiye edilmektedir.

Keçiboynuzu sperm sayısını arttırır sorusuna alınan yanıtlar genellikle evet aynı zamanda sperm hareketliliğini ve kalitesini de arttırır şeklinde olmaktadır.

]]>
Keçi Boynuzu Kabızlığa İyi Gelirmi https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-kabizliga-iyi-gelirmi.html Fri, 16 Nov 2018 20:57:47 +0000 Keçiboynuzu kabızlığa iyi gelir mi, Keçiboynuzunun, sıhhatli ve dengeli beslenmede çok mühim bir yeri vardır. Çok düşük oranda yağ içermektedir. Düşük kalorilidir. Yenildiğinde insanı uzun vakit tok tutar. Eskiden be Keçiboynuzu kabızlığa iyi gelir mi, Keçiboynuzunun, sıhhatli ve dengeli beslenmede çok mühim bir yeri vardır. Çok düşük oranda yağ içermektedir. Düşük kalorilidir. Yenildiğinde insanı uzun vakit tok tutar. Eskiden beri tanınan olumlu yönleri vardır. İshale karşı kusursuz takviyedir. Kabızlık şikâyeti olanların da tüketmesi gereken bir meyvedir. Belirli bir devre keçiboynuzu tüketenler, sindirim sistemlerinin nasıl harekete geçtiğini ve kabızlık probleminin de yavaş yavaş ve derli toplu bir şekilde nasıl ortadan kalktığını hayretle görebileceklerdir. Kısaca, hem ishal hem de kabızlık şikâyetlerine karşı kullanılır. Dengeli ve sıhhatli beslenmenin bilincinde olan bir çok bilim adamı çikolata, kek ya da kremalı pasta yerine harnup yani keçiboynuzunu tercih etmektedirler. 

Kabızlık, bireyin büyük tuvalet ihtiyacını yapamaması, normale göre nadir yapması ya da ihtiyacını gidermede kimi zorluklar yaşaması olayıdır. Kabızlık, toplumda sıkça görülen bir problem olup, şayet ciddi bir hastalık sebebiyle kabızlık oluşmuyorsa, kabızlığın çözümü basittir. Çözümü basit olmasına rağmen, birtakım alışkanlıklarda ısrar edilirse, kabızlık bozukluğu bir grup problemlere sebep olabilir. Bunun en tipik örneği ise dışkının bağırsaklarda katılaşması sonucunda meydana gelen bağırsak düğümlenmesi gibi problemlere sebep olabilir. Düzenli beslenmeme, yeteri kadar su ve sulu gıdaler tüketilmemesi, stres, sindirim bozuklukları, bağırsak tembelliği, basur ve hormonsal sebepler kabızlığa sebep olmaktadır. Karında ağrı ve şişlik, gaz ortaya çıkmaktadır. 

Kabızlık için keçiboynuzu çayı,

Kabızlık bozukluğuna karşı keçiboynuzundan basitçe hazırlayabileceğiniz bu çayı tüketmek, bu bozukluğu gidermekte gerektiğince yarar sağlayacaktır. 1 su bardağı suya 10 gr taze keçiboynuzu ufalanır ve eklenir. 10 dk kaynatılır ve ılındıktan sonra gün içerisinde 3 bardak kadar içilir. Kavrulmuş keçiboynuzu tozundan kaynatarak elde edeceğimiz pekmez çayı kabızlık tedavisinde çok etkili bulunduğu bilinmektedir. Harnup gıda lifleri bileşikler yönünden varlıklıdır. Keçiboynuzu bilhassa çocukların kabızlık problemini giderici olarak kullanılır. 1 çay kaşığı keçi boynuzu pekmezi ılık suda karıştırılır, ve sabahları yemekten önce 1 çay bardağı kadar 3 öğün içirilerek kabızlığın giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. 

Keçiboynuzunun içerdiği kalsiyum oranı

Pekmezin yüksek oranda barındırdığı kalsiyum içermiş olması kolon kanserini engelleyebileceği öngörülmektedir. Hemde kanser tümörlerine karşıda çok etkili olabileceği gözlenmiştir. Bir çorba kaşığı pekmezin mühim ölçüde antioksidan ve manganez içerdiğinden, manganez serbest radikallere karşı çok etkin koruma sağlar. Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar, insan bedeninde yüksek civarda enerjiye dönüşür. İçeriğindeki varlıklı miktardaki demir, enerji depolanmasına yardımcı olmasından ve kabızlığı engelleme gibi yararlarından ötürü tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında gelir.

]]>
Bebeklere Keçi Boynuzu Pekmezi Verilirmi https://www.keciboynuzu.net/bebeklere-keci-boynuzu-pekmezi-verilirmi.html Sat, 17 Nov 2018 02:49:03 +0000 Bebeklere Keçi Boynuzu Pekmezi Verilirmi, Keçiboynuzu pekmezi, eğer bu gıdaya karşı alerjileri yok ise bebeklerin sağlıklı bir yetişkin olabilmeleri için demir ve kalsiyum mineralleri vücuda sağlaması ve Bebeklere Keçi Boynuzu Pekmezi Verilirmi, Keçiboynuzu pekmezi, eğer bu gıdaya karşı alerjileri yok ise bebeklerin sağlıklı bir yetişkin olabilmeleri için demir ve kalsiyum mineralleri vücuda sağlaması ve yoğun bir enerji deposu olması sebebiyle vazgeçilmez doğal bir besindir. Yaklaşık 100 mililitre civarında keçi boynuzu pekmezi 10 mg demir vitamini içermektedir ve bu keçi boynuzu pekmezi diğer besinlere oranla bağırsaklarda çok hızlı bir şekilde emilen ve kana da daha çabuk karışan bir özelliğe sahiptir. Bunun yanında magnezyum ve potasyum içermesi açısından da bebek besini olarak tercih sebebidir.

Bebeklerin beslenmesinde bilinçli bir anne, diğer tüm yiyeceklerde olduğu gibi, doğal şartlar altında, hormon, zirai ilaç veya yapay gübre kullanılmadan yetiştirilmiş meyvelerden elde edilmiş ve koruyucu olarak yapay tatlandırıcı ya da glikoz şurubu gibi doğal olmayan maddeler kullanılmamış saf keçi boynuzu pekmezi tercih edilmelidir. Eğer bu maddeler kullanılmış pekmez bebeğinize verirseniz bebeğinize fayda yerine zarar verir. Bebekleriniz için bebeğinizin doktoruna danışılarak genellikle keçi boynuzu pekmezi tercih edilmelidir.

Bebeklerde Keçi Boynuzu Pekmezinin Kemiklere Faydası,

Bebekler 6 aylık olana kadar yalnızca anne sütüyle beslendiklerinden yedinci aylık olduklarından itibariyle kahvaltılarına ek olarak 1 çay kaşığı pekmez yedirebilirsiniz. Ama bebeklerde denenen bütün yiyeceklerde olduğu gibi keçi boynuzu pekmezinde de alerjik rahatsızlıkların olup olmadığını anlamak için kesinlikle bebeğe tattırdıktan sonra bir gün ara vermelisiniz. Alerjik rahatsızlık olmaz ise günlük düzenli bir şekilde keçi boynuzu pekmezini verebilirsiniz. Keçi boynuzu pekmezi bebeklere düzenli bir şekilde verildiği zaman yeni gelişmekte olan kemiklerin düzgün gelişmesini sağlar ve zekasının artmasını sağlar. Bebeklerinize keçi boynuzu bebeklerin kan değerinde düşüklük var ise kan değerlerinin düzelmesinde fayda sağlar. Bu yüzden bebeklere keçi boynuzu pekmezi verilirmi sorusuna cevap olarak bebeklere kesinlikle keçi boynuzu pekmezi verilmelidir.

]]>
Bronşite Keçi Boynuzu https://www.keciboynuzu.net/bronsite-keci-boynuzu.html Sun, 18 Nov 2018 02:20:15 +0000 Bronşite keçi boynuzu kürü bronşit tedavisi için tamamen bitkisel ve doğal bir yöntemdir. Bilim adamları uzun yıllardan itibaren bitkisel takviyelerin vücudumuza olan faydalarını araştırmaktadırlar. Bu takviyelerden biri d Bronşite keçi boynuzu kürü bronşit tedavisi için tamamen bitkisel ve doğal bir yöntemdir. Bilim adamları uzun yıllardan itibaren bitkisel takviyelerin vücudumuza olan faydalarını araştırmaktadırlar. Bu takviyelerden biri de bronşite keçi boynuzu kürüdür.

Alerjik bronşit (Astım) soluk borusu aşırı duyarlılığına toplum arasında verilen adıdır. Solunan havayı akciğerin hava keseciklerine ulaştıran soluk borusunun çevresi mukoza tabakası ile kaplıdır. Gün içerisinde bu tabaka defalarca vücut için yabancı maddelerle temas etmektedir. Alerjik bünyeye sahip kişilerde soluk borusu bu yabancı maddelere gerektiğinden çok reaksiyon verebilir. Bu aşırı reaksiyon sırasında soluk borusu kasları kasılır, salgıladığı sıvı miktarında artış yaşanmaktadır ve sonuç olarak nefes yolu daralır ve nefes almak oldukça zorlaşır.

Bronşite keçi boynuzu kürü için kullanılacak malzemeler;
 • 6-7 adet koyu kahverengi ve orta boy keçi boynuzu
 • Yarım litre su
Bronşite keçi boynuzu kürü hazırlanışı; keçi boynuzların mutlaka koyu kahverengi olmasına dikkat etmelisiniz. Açık renkli keçi boynuzlarının tedaviye katkı oranları koyu renkli olanlarına göre daha azdır. Keçi boynuzlarını soğuk su ile güzelce yıkayıp daha sonra ufak parçalara bölün. Bu arada yarım litre suyu kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra ufak parçalara ayırdığınız keçi boynuzlarını kaynayan suyun içine ilave edin. Kısık ateşte 8 veya 9 dakika keçi boynuzlarını kaynattıktan sonra soğuması için ocaktan alın ve bir kenarda kendiliğinden soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra suyunu güzelce süzün. Süzdüğünüz suyu bir cam şişeye doldurun ve bu suyu 3 günü aşmayacak şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 3 gün sonunda tekrar taze olarak hazırlamanız gerekmektedir.

Bronşite keçi boynuzu kürü uygulanması

Yetişkinler her sabah kahvaltıda ve akşam yemeğinden önce 1 çay bardağı keçi boynuzu küründen içebilir. 5-12 yaş arası çocuklar ise alerjik astım ve bronşit mevcutsa yalnızca kahvaltıdan önce 1 çay bardağı tüketmelidir.

Uygulama süresi; bronşite keçi boynuzu kürü aralıksız 20 gün boyunca uygulanabilmektedir. 20 günden sonra 15 gün süresince 1 çay bardağı keçi boynuzu kürüne yaklaşık bir çay kaşığı kadar bal ilave ederek aynı şekilde sabah ve akşam içilmelidir.
]]>
Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilir https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-nasil-tuketilir.html Sun, 18 Nov 2018 19:01:13 +0000 Keçi boynuzu nasıl tüketilir, şifa kaynağı ve hemen her derde deva bir besindir keçi boynuzu. Bir çok hastalığa karşı koruma özelliği olan keçi boynuzu diğer adı ile harnup mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer a Keçi boynuzu nasıl tüketilir, şifa kaynağı ve hemen her derde deva bir besindir keçi boynuzu. Bir çok hastalığa karşı koruma özelliği olan keçi boynuzu diğer adı ile harnup mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. En çok Akdeniz iklim şartlarında yetişmektedir. İlk on beş yıl meyve vermeyen harnup yetişkin bir ağaç olduğunda ise yaklaşık bir ton kadar meyve verebilmektedir. Keçi boynuzu isteğe göre farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Özellikle kış aylarında çok tüketilen keçi boynuzunu her mevsim aktarlardan bulmanız mümkündür. Özellikle kış aylarında tüketilmesinin sebebi ise kış aylarında artan astım atakları, bronşit hastalığı, grip ve üşütme gibi hastalıklara karşı iyi gelmesidir. Çok önemli bir antioksidan kaynağı olması sayesinde de bir çok önemli hastalığa karşı vücudumuzu korumaktadır. 

Keçi boynuzunun kullanıldığı hastalıklar,
 • Alerji ve nefes darlığında kullanılmaktadır. 
 • Akciğer hastalıkları ve kanserini önlemede kullanılmaktadır.
 • Astım ve bronşit hastalıklarında kullanılmaktadır.
 • Grip ve soğuk algınlığında kullanılmaktadır.
 • Öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma özelliği vardır.
 • Mide rahatsızlıklarına karşı kullanılmaktadır.
 • Hasarlı hücrelerin onarımı için kullanılır.
 • Alerjik hastalıklara karşı kullanılmaktadır.
 • ishale karşı etkilidir ve kullanılmaktadır.
 • Kolesterole iyi geldiği bilinmektedir.
 • Sindirim sistemine yardımcı olduğu bilinir ve sindirim problemlerine karşı kullanılır.
 • Kemik erimesine karşı koruyucu olarak kullanılmaktadır.
 • Cinsel gücü arttırıcı özelliği vardır.
 • Sinir sistemini korur ve rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Özellikle çocuklarda zeka gelişimi için kullanılır.
 • Hava kirliliği ve çeşitli şekillerde vücudumuza aldığımız radyasyonu temizlemek için kullanılır.
 • İyi bir balgam söktürücüdür.
Keçi boynuzu nasıl tüketilir

Bir çok şekilde tüketilebilen keçi boynuzu istenilirse pekmez olarak, kür şeklinde, toz halinde, keçi boynuzu özü olarak, nektar olarak yada taze olarak tüketilebilmektedir. Ayrıca  En çok kış aylarında tüketilen keçi boynuzunu hemen her aktarda ve her mevsimde bulmak mümkündür. Tüm meyvelerde olduğu gibi bu meyveyi de tazeyken tüketmek doğru olur. Keçi boynuzunu taze tüketecekseniz ılık su ile iyice yıkayıp temizledikten sonra tüketmeniz doğru olacaktır yada meyvesi kuru ve odunsu olduğu için çok sert geldiyse yemeden önce bir müddet ılık suda bekletip yumuşadıktan sonra tüketebilirsiniz. Keçi boynuzunu alırken de dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Olgunlaşmış olan, daha çok koyu kahverengi ve daha dolgun meyvelerini alırsanız daha faydalı olduğunu da göreceksiniz. Odunsu bir meyve olan keçi boynuzunu taze olarak tüketemiyor iseniz pekmezini de alternatif olarak düşünebilirsiniz. Özellikle çocukların çiğnemekte zorlandıkları için taze olarak pek istemedikleri harnup meyvesini pekmez şeklinde çocuğunuza sunarsanız daha rahat tüketecektir. Unutmayın ki harnup ister taze olarak, ister nektar olarak, ister toz halinde istersenizde pekmez olarak her şekilde faydalanabileceğiniz sağlık açısından da oldukça faydalı bir meyvedir. 
]]>
Keçi Boynuzu Hapı https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-hapi.html Mon, 19 Nov 2018 00:27:54 +0000 Keçi boynuzu hapı, keçiboynuzu baklagiller familyasına ait olup ülkemizde Akdeniz iklimine uyum sağlamış ağaç ya da çalı şeklinde bitkilerdir. Keçi boynuzu meyvesini toz halinde, pekmez şeklinde ve ya dalından koparılıp kurut Keçi boynuzu hapı, keçiboynuzu baklagiller familyasına ait olup ülkemizde Akdeniz iklimine uyum sağlamış ağaç ya da çalı şeklinde bitkilerdir. Keçi boynuzu meyvesini toz halinde, pekmez şeklinde ve ya dalından koparılıp kurutulmuş şekillerde aktarlardan bulabilmeniz mümkün. Keçi boynuzunun en önemli özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır. Ancak faydası saymakla bitmeyen bu meyveyi keçi boynuzu hapı şeklinde satın almanız da mümkün. Tamamen bitkisel olan keçi boynuzu hapı doğal bir güç ve oldukça yararlı bir besin kaynağı. 

Keçiboynuzunun en önemli özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır. Örneğin öksürük krizlerine giren şiddetli nefes darlığına kortizondan başka çare bulamayan bir çok insanın keçi boynuzunu düzenli kullanmaya başladıktan sonra rahatladıkları gözlemlenmiştir.

Keçi boynuzu hapının özellikleri,

Keçi boynuzu hapı fosfor ve kalsiyum bakımından zengindir bu yüzden sizi hastalıklara karşı koruyacağı gibi ayrıca gün boyunca dinamik olmanızı sağlar. Özellikle osteoporoz rahatsızlığı olanlar için mükemmel bir kalsiyum destekleyicidir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Keçi boynuzu içerisinde ihtiva ettiği mineraller ve vitaminler sayesinde diş ve diş eti hastalıklarına karşı kalkan oluşturur. Antibakteriyel ve antialerjik özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle düzenli kullanımda kansızlık ve kronik yorgunluk gibi şikayeti olanlar için iyi bir alternatiftir. Keçiboynuzu hapı kullanımı ayrıca nefes darlığı çekenlere de iyi gelecektir. İçeriği sayesinde bronşları açar, öksürüğü keser ve balgama iyi gelir, göğsü yumuşatır ve göğüs ağrısını alır. Astıma oldukça faydalıdır. Akciğer kanserine karşı koruyucu kalkan görevi üstlenir. Sinirleri rahatlatır ve vücudu gevşetir. Kanı temizler ayrıca iştahsızlık ve kilo kaybı yaşayanlar için fayda sağlar. Özellikle iktidarsızlık sorunu yaşayanlar için çözüm olarak görülen keçi boynuzu hapı cinsel gücü, isteği ve sperm sayısını arttırır. Özellikle çocuklarda zeka ve kemik gelişimine yardımcı olur, hafızayı güçlendirir, dikkat kaybı, konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetleri gidermeye yardımcı olur. Ayrıca kemik erimesini yavaşlattığı da bilinmektedir. İçerisinde ihtiva ettiği A, B, B2, B4, ve D vitaminleri ve zengin mineralleri sayesinde sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sunar.

Keçi boynuzu hapı kullanımı,

Keçi boynuzu hapı günde sabah, öğle akşam olmak üzere günde 3 defa bol su ile kullanılmalıdır. Yalnız bu hap bir ilaç değil sadece bitkisel bir besin takviyesidir. Bu yüzden bilinçli kullanılmalıdır. Özellikle hamile ve emzirme döneminde olan kadınların bu hapı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması önerilir. Keçi boynuzu hapı mutlaka çocukların ulaşamayacağı, serin, direk güneş ışığı almayan ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Yanız dikkat edin garanti folyosu açılmış hapları satın almayın.
]]>
Keçi Boynuzu Otu https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-otu.html Mon, 19 Nov 2018 22:19:42 +0000 Keçi boynuzu otu, Akdeniz Bölgesinde yaygın bir şekilde yetişen adeta enerji deposu bitkilerden biridir. Taze olarak tüketildiğinde çok tatlıdır. Çünkü içerisinde şeker tadında sıvı bulunur. Karbonhidrat, sodyum, yağl Keçi boynuzu otu, Akdeniz Bölgesinde yaygın bir şekilde yetişen adeta enerji deposu bitkilerden biridir. Taze olarak tüketildiğinde çok tatlıdır. Çünkü içerisinde şeker tadında sıvı bulunur. Karbonhidrat, sodyum, yağlar, A ve C vitamini bakımından çok zengin bir ottur. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa çok ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır.

Keçi boynuzu otu daha çok kış aylarında farklı şekillerde tüketilir. Kış aylarında daha sık bir şekilde ortaya çıkan bronşit ve astık gibi rahatsızlıkları tedavi ettiği düşünülmektedir. Ayrıca üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı da etkili bir otur. İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde sağlık açısından geniş bir yelpazede faydalı olabilmektedir.

Keçi boynuzu otu faydaları

Keçi boynuzu otu sindirim sistemine faydası: İçeriğinde bulunan Beta-karoten isimli madde sayesinde keçi boynuzu otu vücuttaki serbest radikaller ile mücadele edebilmektedir. İçeriğinde bulunan lifler mide sağlığını olumlu etkiler. Midenin daha aktif ve fonksiyonel çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca mideyi hastalıklara karşı çok iyi şekilde korur.

Keçiboynuzu otunun kolesterole faydası:  Yapılan araştırmalara göre keçi boynuzu otunun kolesterole karşı iyi geldiği ispatlanmıştır. İçeriğinde yer alan lif ve diğer yararlı içerikler kötü kolesterolü yok edici etkiye sahiptir.

Keçi boynuzu otunun akciğere faydası:  Keçi boynuzu otunun bilindik en önemli faydalarından biriside vücudu akciğer kanserine karşı savunmasıdır. Antioksidan etkisi ile akciğer kanserine sebep olan faktörleri minimuma indirir.

Keçi boynuzu otu ishale karşı faydası: Sindirim sisteminin dostu olan keçi boynuzu otu sindirim sistemi ile alakalı oluşan hastalıklara karşı faydalıdır. Özellikle ishale karşı oldukça fayda sağlamaktadır. Uzmanlar keçi boynu otunun ishale anlık etki gösterdiğini söylemektedir.

Keçi boynuzu otunun alerjik hastalıklara faydası: Antialerjik ve antibakteriyel etkisi ile alerji sebebiyle oluşan hastalıklara karşı faydalıdır. Solunum yollarında oluşan zararlı bakteriler ve soğuk havalarda ortaya çıkan salgınlara karşı iyi gelir.

Keçi boynuzu otunun bronşit ve astıma faydası: Keçiboynuzu astım sebebiyle ortaya çıkan atakların hafif geçmesine ve bronşite karşı faydalı otlardan biridir. Solunum yollarında oluşan tıkanıklıklara karşı iyi gelir. Özellikle çocuklarda kullanıldığı zaman çok daha etkili olur.

Keçi boynuzu otu zararları

Keçi boynuzu otu sağlık açısından faydalı otlardan biridir. Ancak aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi durumunda bazı yan etkiler baş gösterebilir. Çok tatlı bir besin maddesi olduğu için şeker hastası olanlar çok dikkatli tüketmesi ve tüketmeden önce doktoruna başvurması gerekir. Aşırı tüketildiğinde mide bulantısı, kusma ve baş dönmesine neden olabilir. Devamlı kan inceltici ilaç kullanan kişiler tüketime başlamadan önce doktora başvurmalıdır.

]]>
Keçi Boynuzu Astım Tedavisi https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-astim-tedavisi.html Tue, 20 Nov 2018 21:59:40 +0000 Keçiboynuzu astım tedavisi, Keçiboynuzunun en mühim özelliği nefesteki darlığa karşı gerektiğince etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefesteki darlığa karşı etkin olan maddesi sadece bu bitkide bulunur, diğer hiçbir

Keçiboynuzu astım tedavisi, Keçiboynuzunun en mühim özelliği nefesteki darlığa karşı gerektiğince etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefesteki darlığa karşı etkin olan maddesi sadece bu bitkide bulunur, diğer hiçbir bitkide bulunmamaktadır. Bu etkin madde ayrıca birtakım alerjik astım hastalıklarında öylesine etkilidir ki, kullanmaya başladıktan kısa süre sonra netice alabilmek olasıdır. Hem de alerjinin sebep bulunduğu nefeste darlık sorunlarında büyük bir başarı ile uygulanabilir. Keçiboynuzu tavsiye edilen bu şikayetleri olanlar sonraki gün rahatlamaya başladıklarını anlatmaktadırlar. Çocuklarda, keçiboynuzu kürünü uygularken ilgi göstereceğiniz en mühim nokta, gün içinde bir defa ve yalnızca sabah kahvaltısı arasında tüketilmesidir. Öğle ya da akşam uygulanmaması gerekir. Guatr hastalığından ötürü nefes alma zorluğu çekenlerde bu kürden olumlu neticeler aldıklarını belirtmişlerdir. Keçiboynuzu, akciğer kanserine engel olan kusursuz bir meyvedir.    

Astım rahatsızlığı için keçiboynuzu kürü: 

Keçiboynuzu astım tedavisi için burada keçiboynuzu seçiminde koyu renk tercih edilmelidir. Genel nefes darlığı ve alerjik nefes darlığı ve de soğuk alerjisi durumunda:  

Orta büyüklükteki keçi boynuzundan altı-yedi adetini soğuk su altında yıkayınız. Daha sonra bunları ufak ufak kırarak, kaynamakta olan 1/2 litre suyun içine atınız. Hafif ateşte 7–8 dk kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek suyunu cam şişeye doldurun. Buzdolabında en çok üç gün bekleyebilir. Her gün sabah, kahvaltı arasında ve akşam yemeğinden evvel bir çay bardağı içilir. Her 3 gün içinde bir, taze olarak hazırlamanız gerekecektir. Hiç ara vermeden yirmi gün uygulayınız. Yirmi gün tamamlandıktan sonra aynı biçimde hiç ara vermeden 15 gün devam edin. 15 günlük kür uygulanırken bir çay bardağı içine bir ufak çay kaşığı bal ekleyip karıştırınız ve sabah kahvaltınız arasında ve akşam yemeğinden evvel birer çay bardağı içiniz. Keçiboynuzu (harnup) kürünü uygularken sabah kahvaltınız da bunun dışında bal tüketmeyiniz.

]]>
Keçi Boynuzunun Cinselliğe Faydaları https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzunun-cinsellige-faydalari.html Wed, 21 Nov 2018 12:08:04 +0000 Keçi Boynuzunun Cinselliğe Faydaları, Keçiboynuzu; Adeta enerji deposu bitkilerden bir tanesidir. Taze olarak tüketildiğinde oldukça tatlı olan keçiboynuzu içerisinde barındırdığı şeker tadındaki bir sıvıdan kaynaklanma Keçi Boynuzunun Cinselliğe Faydaları, Keçiboynuzu; Adeta enerji deposu bitkilerden bir tanesidir. Taze olarak tüketildiğinde oldukça tatlı olan keçiboynuzu içerisinde barındırdığı şeker tadındaki bir sıvıdan kaynaklanmaktadır. Sodyum, karbonhidrat, yağlar, A ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde sağlığa ciddi manada katkıda bulunan bir bitkidir.
Keçiboynuzu daha çok kış aylarında farklı bir biçimde tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında ortaya yaygın bir şekilde çıkan astım ve bronşit gibi hastalıkları tedavisinde etkili şekilde kullanılır. Diğer yandan üst solunum yolu hastalıklarında da etkili bir bitkidir. Daha da önemlisi İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde sağlık için geniş bir alanda faydalı olmaktadır.

Keçi Boynuzunun Cinselliğe Faydaları; Keçiboynuzunun bir özelliği de erkeklerde cinsel gücü artırmasıdır. Afrodizyak özelliği yüzyıllardır bilinir. Cinsel gücün artmasını istediğiniz dönemlerde günde 2 tane keçiboynuzu tüketilmesi zinde tutar ve enerji verir. Sadece cinsel gücü arttırması ile kalmaz, cinsel arzuyu da artırır. Bunun içinde kür yapılması gereklidir.

Keçiboynuzu kürü faydaları sperm sayısını ve sperm hareketliliği arttırmasını sağlar, iktidarsızlık sorununu çözmeye yardımcı olur.
Erkeklerdeki sperm sayısının 35-40 milyon/ml veya yukarısı normal değerdir. Bu sayı azaldıkça kadının hamile kalabilme olasılığı da azalır. Önemli olan sadece sperm sayısı değildir. Sperm sayısı normal düzeyde (35-40 milyon/ml ve yukarısı) olsa bile, eğer hareketli sperm sayısı az ise bu durumda kadının hamile kalma riski de çok azdır. Bunda spermlerin hareketliliği de önemlidir. Toplam sperm sayısı 8-9 milyon/ml civarında olup bunun sonucunda baba olan birçok insan vardır. Bunun oluş sebebi Uygulanan keçiboynuzu kürü sayesindedir. Çünkü keçiboynuzu, düşük seviyede olan 8-9 milyon/ml içerisindeki hareketli spermleri daha hareketli duruma getiriyor hem de sperm sayısını yükseltiyor. Yani bir taraftan az sayıda bulunan hareketli sperm sayısını yükseltmekte diğer yandan da mevcut hareketli spermlere daha çok hareketlilik kazandırmaktadır. Normal sperm sayısı oldukça düşük olduğu halde, spermlerin belli bir yüzdesinin hareket hızı keçiboynuzu sayesinde yükseldiğinden yumurtaya ulaşma yüzdesi yükselmektedir. Bu sayede sperm sayısı normal sayının altında olsa da hamilelik başlayabilmektedir.

Keçi boynuzunun cinselliğe faydaları açısından hareketli sperm sayısını ve kalitesini artırıcı ve de erkeklerdeki iktidarsızlığa karşı keçi boynuzu kür tarifi ise şu şekildedir. Kaynamakta olan yaklaşık bir litre suya, 12-14 adet keçi boynuzunu küçük küçük kırarak içine atın. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 3-5 dakika kaynatın. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra ocağın altını kapatıp, 20-25 dakika dinlendirin. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra kaşıkla keçiboynuzu parçalarını içinden alın. Soğuduktan sonra sabah aç karna ve akşam yatağa giderken 1 su bardağı içiniz. Bu uygulamaya bir hafta boyunca her gün devam edin. Birinci haftadan sonra 3 ay boyunca ise her gün akşam yatağa giderken bir su bardağı için. Daha sonraki aylarda ise ara ara uygulayınız.
]]>
Keçi Boynuzunun Hamilelere Faydaları https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzunun-hamilelere-faydalari.html Thu, 22 Nov 2018 07:55:29 +0000 Keçi boynuzunun hamilelere faydaları; oldukça fazladır. Keçi boynuzu başlı başına çok faydalı bir besin maddesi olup Ülkemizde en fazla Akdeniz ikliminin hakim olduğu illerde yetişmektedir. Keçi boynuzu tıpkı tahta gibi g Keçi boynuzunun hamilelere faydaları; oldukça fazladır. Keçi boynuzu başlı başına çok faydalı bir besin maddesi olup Ülkemizde en fazla Akdeniz ikliminin hakim olduğu illerde yetişmektedir. Keçi boynuzu tıpkı tahta gibi görünse de çok tatlı bir yemiştir. Keçi boynuzu böyle sert bir yapıya sahip olduğu için herkes kolay kolay yiyemeyebilir. Gebeler eğer keçi boynuzunun kendisini çok fazla tüketmelidir. Ancak kolay bir şekilde tüketemiyorlarsa mutlaka keçi boynuzu pekmezi olarak piyasada satılan ürünleri tercih etmelidir. Ancak faydalarından maksimum seviyede istifade edebilmek için doğru bir şekilde tüketmek ve doğru ürünleri almakta büyük fayda bulunmaktadır. Ayrıca keçi boynuzunu süt ve türevi ürünlerle yenilmemesi ve şeker içerdiği unutulmamalıdır. Eğer anne adayında şeker ya da hamilelik şekeri mevcutsa doktora danışarak kontrollü bir şekilde yemesi gerekir.

Keçi boynuzunun hamilelere faydaları nelerdir
 • Anne adayları için hamilelik hem çok güzel hem de bazı sağlık problemlerinin yaşanabileceği bir dönemdir. Bu dönemi en az riskle atlatmak isteyen anneler için her hangi bir sağlık problemi olmasa bile aşırıya kaçmamak kaydıyla günlük belirli bir miktar keçi boynuzu yemeleri kendilerini daha güçlü ve enerjik hissetmelerini sağlayacaktır. 
 • Hamilelik dönemi normal insan vücudu ile kıyaslandığında daha zayıf bir yapıya sahip olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle hamilelik evresi soğuk kış günlerine denk gelen anne adayların solunum yolu enfeksiyonu gibi basit vakalardan koruması gerekir.  Bunun için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi lazımdır. Keçi boynuzu sayesinde anne adayları bu tarz enfeksiyonlara karşı ilaç almak zorunda kalmadan korunabilirler.
 • Keçi boynuzunun herkes tarafından bilinen en önemli faydası kansızlığa bire bir gelen bir besin maddesi olmasıdır. Hamilelik döneminde anne adaylarının kansızlık yaşama riski fazladır. Kullanılan ilaçlara ilave olarak mutlaka keçi boynuzu pekmezi tüketmeleri gerekir. Ayrıca böyle bir sorun olmasa dahi doğum sonrası yaşanma ihtimali her zaman bulunmaktadır. Bu nedenle kan depolarının dolu olması önemlidir. 
 • Keçi boynuzunun hamilelere faydalarından bir tanesi de kalsiyum, çinko, magnezyum, potasyum açısından oldukça zengindir. Belirli dönemlerde anne adaylarında görülen kramplardan kurtulmak için yenilmesi önerilir. Çünkü bu krampların en temel sebebi magnezyum eksikliğidir. 
 • Keçi boynuzu anne karnındaki bebek için de çok faydalıdır. Özellikle damar gelişimi için tavsiye edilir. 
 • Anne adayının kalp sağlığı için oldukça faydalı olan keçi boynuzu pekmezinin günde iki kez aç karnına birer tatlı kaşığı alınması gerekir. 
Keçi boynuzun işlenmemiş halini yemek daha faydalıdır. Ama hiç yenilemiyorsa pekmez ya da özünü tercih edebilirsiniz..
]]>
Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Kullanılır https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-pekmezi-nasil-kullanilir.html Fri, 23 Nov 2018 03:50:24 +0000 Keçi Boynuzu Pekmezi nasıl Kullanılır, doğanın insan oğlu için sunduğu mucize bitkilerden birisi olan keçi boynuzu bitkisi meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra kaynatılarak pekmez olarak da yüzyıllardır hem müke Keçi Boynuzu Pekmezi nasıl Kullanılır, doğanın insan oğlu için sunduğu mucize bitkilerden birisi olan keçi boynuzu bitkisi meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra kaynatılarak pekmez olarak da yüzyıllardır hem mükemmel bir besin olarak hem de her derde şifa olarak kullanılmaktadır. Asırlar öncesinde şeker olarak veya hazırlanan tatlı çeşitlerinde çoğunlukla keçi boynuzu pekmezi kullanılırdı. Ancak günümüzde beyaz toz şeker üretiminin öne çıkması ile bu sağlıklı ve doğal beslenme kültürü de kaybolmuştur. Keçi boynuzu ağacı dikimi yapıldıktan yaklaşık 15 sene meyve üretmeyen bir ağaçtır ve 15 yılın ardından yetişkin duruma geçen her bir keçi boynuzu ağacı ise 1 ton civarında meyve verebilmektedir. Keçi boynuzu meyvesi olgunlaşmadan tüketilirse bağırsakları yumuşatır, tamamen olgunlaşan meyvesi ise kabızlık yapar.  

Keçi boynuzu pekmezi çağımızın yaşam şartlarında istemeden etkilendiğimiz eletromanyetik kirlilikle insan vücudunu etkileyen radyasyonu vücuttan atma özelliğine sahiptir. Keçi boynuzu pekmezi büyük küçük her yaşta insanın günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilmektedir. Keçi boynuzu pekmezi akciğer ödeminin iyileşmesi için bulunmaz bir destekleyicidir. Ayrıca astım rahatsızlığına ve balgam söktürücü olarak da iyi bir tedavi edici özelliklere sahiptir.

Keçi boynuzu pekmezinin en önemli etkilerinden birisi ise nefes darlığı rahatsızlığında kullanılmaktadır. Keçi boynuzu meyvesi ve pekmezinde nefes darlığına iyi gelen etkin maddesi diyebiliriz ki başka hiçbir şifalı bitkide yer almamaktadır. Bu şifalı etken madde nesef darlığının yanı sıra, farklı alerjik astımlarda öylesine iyileştirici etkiler sağlamaktadır ki çarçabuk iyi neticeler elde etmek mümkün olabilmektedir. Ayrıca kortizon tedavisi uygulamasından başka çaresi olmayan, alerjik nedenlerden dolayı yaşanan  alerjik nefes darlığı hastası olan ve senenin belli zamanlarında öksürük krizlerine maruz kaldıklarını anlatan pek çok kişilerin, keçi boynuzu pekmezi kullanmaya başladıktan hemen sonra rahatladıkları da bir gerçektir.

Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Kullanılır

Keçi boynuzu pekmezinde özellikle kolesterol olmaması ise büyük bir avantajdır. Ayrıca theobromine barındırmadığından dolayı da tansiyon sorunu olanların kolaylıkla kullanacakları bir besindir. Keçi boynuzu pekmezi ayrıca kalsiyum ve fosfor açısından da oldukça zengindir. Bu faydalı zengin maddeler sayesinde özellikle osteoporoz rahatsızlığı çeken hastaların gerekli kalsiyum ihtiyaçlarının giderilmesinde mükemmel bir destekleyici özelliğe sahiptir.

Keçi boynuzu pekmezi soğuk kış aylarının en faydalı besinleri arasında önemli bir yere sahiptir. İnsan sağlığı için oldukça faydalar sağlayan bu besin, hem bizleri hem de çocuklarımıza sayısız faydalar sağlamaktadır. Birçok hastalık için ve günlük enerji ihtiyacını karşılanması için özellikle kış aylarında düzenli olarak keçi boynuzu pekmezi tüketilmesinde fayda vardır. Düzenli olarak tüketilen keçi boynuzu pekmezi sayesinde günlük vitamin gereksiniminin yüzde 20 sini rahatlıkla karşılayabilmektedir. Ayrıca keçi boynuzu pekmezinde pyridoxin ve tiamin B6 vitaminleri gerekli miktarda bulunmaktadır. Pyridoxin B6 vitamini hücrelerin oluşumunda cilt sağlığı ve sinir sisteminde, Vücuttaki kolesterol ve yağ oranının kontrolünde görevlidir. 

Keçi boynuzu pekmezini çocuklarımızın zihinlerini açmak ve enerjilerini karşılamak için sabah akşam çocuklarımıza 1 tatlı kaşığı veya 1 çorba kaşığı çocuğumuzun yaşına göre içirmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca keçi boynuzu pekmezi, tansiyonu dengede tutar, kolesterolü düşürür, sperm sayısını ve cinsel gücü artırır, Kemikleri kuvvetlendirir, diş sağlığı için faydalıdır ve hamileler için oldukça faydalıdır. Magnezyum, demir, çinko, fosfor, bakır, potasyum ve kalsiyum içeriğiyle akciğer hastalıklarında da asırlardır kullanıla gelmiştir.

]]>
Keçi Boynuzu Tozu Ne İşe Yarar https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-tozu-ne-ise-yarar.html Fri, 23 Nov 2018 10:32:39 +0000 Keçi Boynuzu Tozu Ne İşe Yarar, Keçiboynuzu yada harnup, yetişme alanı Akdeniz iklimidir. Sürekli yeşilliğini koruyan bir bitkidir. Keçiboynuzunun faydalarını saymakla bitmez. Keçiboynuzu erkeler de cinsel isteği artırmak da, a Keçi Boynuzu Tozu Ne İşe Yarar, Keçiboynuzu yada harnup, yetişme alanı Akdeniz iklimidir. Sürekli yeşilliğini koruyan bir bitkidir. Keçiboynuzunun faydalarını saymakla bitmez. Keçiboynuzu erkeler de cinsel isteği artırmak da, akciğer rahatsızlığı ve bronşit hastalarına iyi gelmektedir. Ayrıca alerjik durumlara ve alerjik durumlardan dolayı nefes darlığı yaşayanlara, çocuklar da ve yetişkinler de balgamlı öksürmeye, bağırsakların düzenli çalışmasına, bağırsak kurdundan kurtulmaya, kemik erimesine, sperm sayısını arttırmaya, içinde barındırdığı mineraller sayesinde diş eti hastalıklarına, mide ve bağırsaklar da bulunan gazın çıkarılması gibi birçok faydası bulunmaktadır. 

Keçi Boynuzu Tozu Ne İşe Yarar
Keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu meyvesi ve keçiboynuzu kürleri ile birlikte keçiboynuzu tozu da birçok hastalık için kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Keçi boynuzu içerdiği şeker oranı nedeniyle çikolataya alternatif olarak gösterilebilir. Çikolatanın içinde barındırdığı birçok özellik keçi boynuzu tozunun içinde de yer almaktadır. Hatta çikolataya göre bazı avantajları da bulunmaktadır. Keçi boynuzu içinde yağ yoktur. Fakat çikolatanın için de yağ bulunmaktadır. Çikolatanın kullanıldığı birçok yerde çikolata yerine keçi boynuzu kullanılabilir. Çikolatanın içinde birçok zararlı ve katkı maddesi bulunmaktadır. Çikolataya alternatif olarak keçi boynuzunun kullanılması katkı maddelerinin yan etkilerinden korunmasını ve daha sağlıklı besinler elde edilmesini sağlayacaktır. Keçi boynuzunu kullanıldığı her yerde keçi boynuzu tozu da kullanılabilir. Ayrıca kakao ile yapılan ürünlere karşı alerjisi olan kişiler kakaoya alternatif olarak keçiboynuzu tozunu kullanabilir. Çünkü kakaonun sahip olduğu birçok özelliğe ve tada sahiptir.
]]>
Keçi Boynuzu Fidanı https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-fidani.html Fri, 23 Nov 2018 16:52:31 +0000 Keçi boynuzu fidanı, harnup,baklagiller familyasından olup akdeniz ikliminin bulunduğu yerlerde doğal olarak bulunan ve meyveleri yenen, herdem yeşil çalı bir bitki türüdür. Uzun ömürlü boyu 10 m. olan bi ağaç türüdür. Sert Keçi boynuzu fidanı, harnup,baklagiller familyasından olup akdeniz ikliminin bulunduğu yerlerde doğal olarak bulunan ve meyveleri yenen, herdem yeşil çalı bir bitki türüdür. Uzun ömürlü boyu 10 m. olan bi ağaç türüdür. Sert koyu yapraklıdır. Yaprakları karşılıklı olup bileşik yaprakların boyutları 10-20 cm. Uzunluğunda damla uçludurlar. Çiçekleri ise 6-12 cm. uzunluğunda açık yeşilimsi kırmızı, küçük sayıları çokçadır. Ağacın meyveleri 15-20 ağaç meyvesinin orta tabakası taze iken yumuşak ve hoştur. Her meyvenin içerisinde 15 kadar sert kabuklu yassı tohumlar bulunur.

Birkaç yüzyıl öncesine kadar şeker yerine ya da yapılan tatlılarda genel olarak harnup kullanılırdı. Keçiboynuzunun en iyi özelliği nefes darlığına baya etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun  nefes darlığına karşı etkin olan maddesi başka hiçbir bitkide bulunmamaktadır. Etkin madde alerjik ve astım hastalıklarında da etkisi baya yüksektir. Alerjinin neden olduğu nefes darlığı gibi rahatsızlıklarda büyük başarıyla uygulanır.

Keçi Boynuzu Fidanı
Kortizon tedavisinden başka bir yol bulamayan, alerjik nefes darlığı olan yılın belli mevsimlerinde öksürük krizlerinin olduğunu anlatan çoğu insanın, keçiboynuzunu uygulamaya başladıktan sonra hemen etkisini gösterip rahatlamaya başladıkları görülmektedir. Guatır dan dolayı nefes darlığı rahatsızılığı çeken hastalar içinde olumlu sonuçlar alınmıştır.

Keçiboynuzunda bulunan gallik asit insan sağlığı üstünde çok yönlü etkileri olan bir maddedir. Maddenin etkilerini yükselten takviye yapan keçiboynuzunun içindeki promotor maddesidir. Keçiboynuzunun sağlımız için keçiboynuzun faydaları; ağrı kesici, alerjiye karşı, astıma karşı, bakteri yok edici, kansere karşı koruyucu gibi özellikleri vardır ayrıca gıda maddelerinde E410 gösterilen kıvam arttırıcı katkı maddesi olarak kullanılır.

Keçiboynuzu ve çekirdekleri öğütülerek herhangi bir şey pişirir gibi ya da pekmez yapılarak tüketilir. Keçiboynuzu çağımızın korkulu rüyası olan akciğer kanserinin önlenmesinde oldukça etkilidir.
]]>
Keçi Boynuzu Nasıl Kullanılır https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-nasil-kullanilir.html Sat, 24 Nov 2018 08:25:23 +0000 Keçiboynuzu Nasıl Kullanılır, Keçiboynuzu taze, kurutulmuş, toz ve pekmez hali ile bir çok şekilde kullanılmaktadır ve birçok hastalığa şifa olmaktadır. Günlük yaşamımızda hava kirliliği ve bu kirlilikle vücudumuza Keçiboynuzu Nasıl Kullanılır, Keçiboynuzu taze, kurutulmuş, toz ve pekmez hali ile bir çok şekilde kullanılmaktadır ve birçok hastalığa şifa olmaktadır. Günlük yaşamımızda hava kirliliği ve bu kirlilikle vücudumuza aldığımız radyasyonu vücuttan atma özelliği bulunan keçiboynuzu, günlük vitamin ihtiyacımızı karşılamanın yanı sıra astıma ve balgam sökmeye oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

Keçi boynuzunun bir diğer adı da harnuptur ve Akdeniz ikliminde yetişmektedir. Çok önceleri yapılan tatlı türü yiyeceklerde şeker niyetine kullanılan harnup, daha sonra beyaz şeker üretilmesi ile kullanılmamaya başlanmıştır. Ayrıca, 15 yıl meyve vermeyen harnup ağacı, yetişkin bir ağaca dönüştüğünde ise yaklaşık 1 ton meyve verebilmektedir. Keçiboynuzu henüz olgun değilken yendiği takdirde bağırsakları yumuşatma ve ishal etkisine sahiptir. Olgunlaştığında yenir ise kabızlığa sebep olmaktadır.

Keçiboynuzunun nefes darlığına olan faydası hemen hemen başka hiçbir bitkide yoktur ve bu bitki bazı alerjik astım hastalarında da hemen etki gösterebilmektedir. Keçiboynuzunun içeriğinde kolestrol bulunmamaktadır ve kafein ile theobromine içermemektedir. Bu bakımdan da keçiboynuzunu tansiyon hastalığı olan kişiler de rahatlıkla kullanabilmektedirler. Keçi boynuzu ayrıca, fosfor ve kalsiyum yönünden zengin bir besin olduğundan, osteoporoz hastalarının kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri bakımından çok iyi bir destekleyici niteliğindedir. Keçiboynuzu pekmezinin erkeklerde cinsel gücü ve sperm sayısını arttırma özelliği bulunan güçlü bir besin kaynağı olduğu bilinmektedir. Keçiboynuzu ayrıca, sağlık için çok önemli bir madde olan gallik asit içermektedir.

Keçi Boynuzu Nasıl Kullanılır

Keçiboynuzunun Kullanım Şekli

Alerji İle Nefes Darlığında Kullanımı: 6-7 adet orta büyüklükte keçiboynuzu soğuk suyla yıkanır. Bir tencereye yarım litre su koyulur ve ocağa alınır. Su kaynayınca, yıkanmış harnuplar küçük kırılıp tencereye eklenir ve ağzı kapatılır.  Ateşin altı kısılır ve 8 dakika kaynatılır. Harnuplu su soğuyunca suyu süzülerek cam şişeye doldurulur. Şişedeki harnuplu su kullanılmak üzere buzdolabında en fazla üç gün bekletilmelidir ve üç günde bir tekrar tazesi hazırlanmalıdır. Bu sudan hergün sabah kahvaltı aralarında ve akşam yemeklerinden önce bir çaybardağı içilmesi gerekmektedir. Bu küre 20 gün boyunca ara vermeksizin devam edilmesi gerekmektedir. 20 günün ardından yine ara vermeksizin 15 gün bu sefer çay bardağına bir çay kaşığı bal da eklenerek içilmelidir ve bu kür esnasında kahvaltılarda bal yenmemelidir.

Akciğer Kanserini Önlemede Kullanımı: 6-7 adet keçiboynuzu soğuk suyla yıkanır. Bir tencereye yarım litreden biraz fazla su koyulur. Su kaynayınca, harnuplar kırılıp tencereye eklenir, ağzı kapatılır. Ateşin altı kısılır ve 4 dakika kaynatılır. 20 dakika soğumaya bırakılır. Harnuplu su soğuduktan sonra harnup parçaları temiz bir kaşık yardımıyla çıkartılır ve su temiz bir kaba alınarak, her ay 4 gün olmak üzere sabah ve akşamları birer çay bardağı içilir.

İktidarsızlık İçin Kullanımı: Bu kür  iktidarsızlık sorunu yaşayan kişiler için sperm sayısı ile kalitesinde artış görülmesini sağlayan bir kürdür. Bir tencereye yaklaşık olarak yarım litre su koyulur veocağa alınarak kaynaması beklenir. Kaynayan suyun içine küçük küçük kırılan harnuplar eklenir ve kısık ateşte 3 dakika kaynatılır. Daha sonra soğuması için dinlendirilir. Dinlenen harnuplu suyun içinden harnuplar çıkarılır ve su temiz bir kaba alınır. Suyun yarısı sabahları aç karnına, diğer yarısı ise akşam olunca yatağa girmeden hemen önce içilir ve bu uygulamaya 7 gün boyunca devam edilir. Ardından 90 gün boyunca her akşam yatağa girmeden hemen önce 1 su bardağı içilir. Bu kür buzdolabında en fazla üç gün bekletilmelidir.

]]>
Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilmeli https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-nasil-tuketilmeli.html Sat, 24 Nov 2018 23:22:04 +0000 Keçi boynuzu nasıl tüketilmeli konusu özellikle keçi boynuzunun pek çok rahatsızlığa iyi geldiğini bilen kişilerin merak ettikleri hususlar arasında yer almaktadır. Kullanımı konusunda çeşitli yolların kullanılabilecek olmas Keçi boynuzu nasıl tüketilmeli konusu özellikle keçi boynuzunun pek çok rahatsızlığa iyi geldiğini bilen kişilerin merak ettikleri hususlar arasında yer almaktadır. Kullanımı konusunda çeşitli yolların kullanılabilecek olması sayesinde her kişinin kendi zevk ve ihtiyacına göre tüketebilmesine olanak sağlamaktadır.

Keçi boynuzunun kür, pekmez, toz, nektar olarak kullanılabildiği gibi keçi boynuzu kürünün de bunların yanı sıra keçiboynuzu özü, keçi boynuzu çekirdeği ve tohumu ile uygulanabilmesi mümkündür. Tüm meyvelerde olduğu gibi keçi boynuzunu da dilerseniz ısırarak tek tek tüketebilirsiniz. Ancak bu şekilde tüketilmesi için de keçiboynuzu seçerken ve yıkarken çok dikkatli davranmak gerekir. 

Satın alınan keçi boynuzunun taze ve mümkün olduğu kadar az kırılmış olmasına ve aşırı büyük ya da aşırı küçük olmayan tanelerden oluşmasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer aldığınız keçi boynuzu çok sert ise ılık ve temiz bir suda bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bu sayede yumuşatılan keçi boynuzunu daha rahat bir şekilde tüketebilmeniz söz konusu olabilecektir.

Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilmeli
Keçi boynuzunu yıkarken de fark edebileceğiniz gibi bu meyve oldukça şekerli bir meyvedir ve yıkarken harnupta bulunan şeker sebebi ile ellerinizin şilepelendiğini görebilirsiniz. Bu yüksek şeker oranı sebebi ile keçi boynuzunun cinsel gücü ve sperm sayısını artırdığı görülmektedir. Yüksek şeker barındırması sebebi ile bu meyvenin çikolata ile karşılaştırıldığını ve pek çok faydasının yanı sıra doğal olarak şeker barındırması sebebi ile çikolata yerine tercih edilmesi gerektiğinin söylendiğini görebiliyoruz. Bu meyvenin içerisinde çikolataya nazaran daha az kalori bulunuyor olması da bunun üzerinde etkili olmaktadır.

Her zaman keçi boynuzunu doğal haliyle tüketmek tavsiye edilmemektedir. Daha rahat bir kullanım şekli olarak pekmez olarak tüketilmesinin daha fazla önerildiğini söyleyebiliriz. Pek çok alternatif tıp uzmanının da keçi boynuzu nasıl tüketilmeli sorusuna keçiboynuzu kürünün harnup tozu ya da keçiboynuzu suyu kullanılarak yapılması ve tüketilmesi gerektiğini söyleyerek yanıt vermektedir.
]]>
Keçi Boynuzu Nasıl Kaynatılır https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-nasil-kaynatilir.html Sun, 25 Nov 2018 06:31:25 +0000 Keçi boynuzu nasıl kaynatılır, keçi boynuzu çayı tüketmek isteyenlerin en çok merak ettikleri hususlar arasında yer almaktadır. Fasulye ve bezelye ile aynı bitki ailesinden olan keçi boynuzundan yapılan çay antioksidan içeriği Keçi boynuzu nasıl kaynatılır, keçi boynuzu çayı tüketmek isteyenlerin en çok merak ettikleri hususlar arasında yer almaktadır. Fasulye ve bezelye ile aynı bitki ailesinden olan keçi boynuzundan yapılan çay antioksidan içeriği sebebi ile yaşlanmanın etkilerini geciktirebilme gücüne sahiptir. Yüksek lif oranına sahip olması sebebi ile şekerin kana daha yavaş karışmasına olanak sağlayan bu çay uzun süreli tokluk hissi verdiği için diyet yapanlara önerilmektedir. Ayrıca bu çay bağırsaklarda bağlayıcı bir etki yarattığı için ishalin tedavi edilmesinde de yararlı olabilmektedir.

Keçi Boynuzu Nasıl Kaynatılır
Keçi boynuzu nasıl kaynatılır ve keçi boynuzu çayı nasıl yapılır dediğimiz zaman aslında oldukça pratik bir yol bulunmaktadır. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler yarım litre içme suyu ve 7-8 adet keçi boynuzudur. İlk olarak suyu kaynatıyoruz ve küçük küçük kırdığımız keçi boynuzlarını kaynayan suya atıyoruz. Hafif ateşte 5 dakika kadar kapağı kapalı olacak şekilde kaynattıktan sonra 15 dakika kadar dinlendiriyoruz. Keçiboynuzu parçalarını çıkarıp suyunu içebilirsiniz. Dilerseniz çıkardığınız keçi boynuzu parçalarını da yiyebilirsiniz.
]]>
Keçi Boynuzu Şeker Hastalığına İyi Gelirmi https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-seker-hastaligina-iyi-gelirmi.html Sun, 25 Nov 2018 17:46:21 +0000 Keçiboynuzu Şeker Hastalığına İyi Gelir mi, Birçok hastalığa fayda sağlayan keçiboynuzu şeker hastalığına da fayda sağlamaktadır. Keçiboynuzun şeker hastalığına olan faydaları ile keçiboynuzunun diğer fayda ve za Keçiboynuzu Şeker Hastalığına İyi Gelir mi, Birçok hastalığa fayda sağlayan keçiboynuzu şeker hastalığına da fayda sağlamaktadır. Keçiboynuzun şeker hastalığına olan faydaları ile keçiboynuzunun diğer fayda ve zararları ve iyi geldiği diğer hastalıkların  neler olduğuna şimdi kısa bir göz atalım.

Keçiboynuzu Nedir

Keçiboynuzunun latincedeki adı Ceratonia’dır. Keçiboynuzu boyu 5-10 metre arasında değişen, kışın yapraklarını hiç dökmeyen ve yaz aylarında yeşil renkli çiçekler açan, siyah boynuz şeklinde meyvelere sahip bir ağaçtır.  Keçiboynuzu Akdeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerde yabani olarak yetiştiği gibi, meyveleri için özel olarak kültürleri de yapılmaktadır. Keçiboynuzu ağacının meyveleri, taze veya kuru meyveler, ilaç veya çerez şeklinde tüketilmektedir. Bunun yanı sıra, keçiboynuzu yaprakları ve dal budakları da kurutularak ya da su ile kaynatılarak kullanılabilmektedir. Keçibonuzunun içinde  şekerler, karbonhidratlar, yağ, selüloz, tanen ve azotlu bileşenler bulunmaktadır ve bu meyvenin tazesi ishal yapar kuru olanı ise kabızlığa sebep olmaktadır.  Ayrıca keçiboynuzu meyvesinin taze olanlarının idrar söktürücü etkisi de bulunmaktadır ve her iki çeşidi de sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir.

Keçi Boynuzu Şeker Hastalığına İyi Gelirmi

Keçiboynuzunun Zararı Var mıdır

Cildi çok fazla hassas olan kişiler ile alerjisi bulunan kişiler keçiboynuzunu doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdırlar. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlar ve ciltte ağır tahribatlara yol açabilmektedir. Kişilerin bu konuda hassas davranılması gerekmektedir ve aşırı kullanımlarda cilt de sivilce ve yağlanmalara sebebiyet verebileceğinden de dikkat edilerek tüketilmelidir.

Keçiboynuzunun Faydaları: 

 • Şeker Hastalığı: Keçiboynuzu bitkisi, kanşekeri ve ardından da şeker oluşumu sırasında etkili kötü kolesterolü azaltmaktadır ve bu bakımdan da şeker hastalığına karşı önemli bir antioksidan görevi görmektedir. Bunun yanı sıra, keçiboynuzu bitkisi ile şeker hastalığının getirdiği halsizlik ve sürekli uykunun da önüne geçmek mümkün olmaktadır.
 • Kabızlık: Hazımsızlık ve kabızlık sorununa karşı keçiboynuzu bitkisi oldukça faydalıdır. Keçiboynuzu bitkisinin müshil etkisi sayesinde bağırsakların hızlı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır ve kabızlığın yok olması ile vücudu rahatlatmaktadır.
 • Selülit: Keçiboynuzu bitkisinin içinde A, B ve e vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler selülit oluşumuna neden olan faktörlere karşı vücudu korumakta ve selülit oluşumunu ortadan kaldırmaktadır.
 • Romatizma: Keçiboynuzu bitkisinin içinde bulunan A vitamini sayesinde kemik yapısı güçlenmektedir. Keçiboynuzu bitkisi bu sayede kireçlenmenin de önüne geçerek romatizmayı engelleyeceği gibi romatizması olan hastalarında romatizmal ağrılarını ortadan kaldırabilmektedir.


]]>
Keçi Boynuzu Çekirdeğinin Faydaları https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-cekirdeginin-faydalari.html Mon, 26 Nov 2018 07:59:29 +0000 Keçi boynuzu çekirdeğinin faydaları, bu meyveyi sıklıkla tüketmekten hoşlanan kişilerin merak ettikleri hususlar arasında yer almaktadır. Doğada ağırlığı değişmeyen tek tohum olarak nitelendirilen keçi boynuzu çekirdeği u Keçi boynuzu çekirdeğinin faydaları, bu meyveyi sıklıkla tüketmekten hoşlanan kişilerin merak ettikleri hususlar arasında yer almaktadır. Doğada ağırlığı değişmeyen tek tohum olarak nitelendirilen keçi boynuzu çekirdeği uzun süre suda bekletildikten sonra filiz verebilmektedir. Bu çekirdeklerin tüketilmesi sayesinde vücudun pek çok fayda sağladığını söyleyebiliriz.

Kolesterol içermeyen ve kafein barındırmayan keçi boynuzu çekirdeğinin faydalarına baktığımız zaman içeriğindeki kalsiyum oranının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu bakımdan süte nazaran içerisinde 3 kat daha fazla kalsiyum barındırmaktadır. Bu bakımdan kemik ve diş sağlığı için önemli bir besin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Keçi Boynuzu Çekirdeğinin Faydaları
Keçi boynuzu çekirdeğinin faydaları söz konusu olduğunda bahsedilmesi gereken diğer yararlar içerisinde içeriğinde bol miktarda bulunan A, B ve E vitaminleri ile Fosfor sayesinde pek çok rahatsızlığa karşı savaşınızda yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek oranda çinko içermekte olan keçi boynuzu çekirdeklerinin 1 su bardağı sıcak su içerisinde kaynatılarak tüketilmesi sayesinde testestoron seviyesinin artması mümkün olacaktır. Ayrıca bu meyvenin astım hastalığı ve nefes darlığına da iyi geldiğini söyleyebiliriz.
]]>
Keçi Boynuzu Ağacı Nasıl Dikilir https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-agaci-nasil-dikilir.html Mon, 26 Nov 2018 09:16:32 +0000 Keçi boynuzu ağacı nasıl dikilir, keçi boynuzu ağacının doğal ortamında yetiştirilmesi gerektiğine dikkat etmek gerekir. Bu ağaç daha çok orman içi ve orman arazilerinde üçlü beşli gruplar halinde bulunmaktadır. Ülkemizde Keçi boynuzu ağacı nasıl dikilir, keçi boynuzu ağacının doğal ortamında yetiştirilmesi gerektiğine dikkat etmek gerekir. Bu ağaç daha çok orman içi ve orman arazilerinde üçlü beşli gruplar halinde bulunmaktadır. Ülkemizde bu ağacın yetiştirilmesine en uygun alanlar Akdeniz bölgesinde Mersin, Antalya ve Muğla'nın merkez ve kıyı şeridi ilçeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tohumla üretilen fidanları sayesinde keçi boynuzu ağacı yetiştirmek mümkün olmaktadır. Keçi boynuzu tohumları iki saat boyunca sülfürik asit çözeltisi içinde bekletilir. Daha sonra 2 gün soğuk suda bekletilen tohumların ekim işleminden sonra 24-48 saat içerisinde çimlenme görülmesi mümkün olmaktadır.

Keçi Boynuzu Ağacı Nasıl Dikilir
Keçi boynuzu ağacı nasıl dikilir konusunda bilinmesi gereken bakım tedbirleri söz konusu olduğunda ise sadece 2-5 yaşlarında ya da daha sonraki yıllarda aşı yapılması gerektiğinin ve budama işlemi uygulanabileceğinin bilinmesi yeterli olacaktır. Dikim işlemi sırasında 10x10 metrelik aralar uygulanması gerektiğini söyleyebilir. Bu sayede keçi boynuzu ağacı rahat ve sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişme gösterebilecektir.
]]>
Keçi Boynuzu Tozu Nasıl Kullanılır https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-tozu-nasil-kullanilir.html Tue, 27 Nov 2018 03:41:11 +0000 Keçi Boynuzu Tozu Nasıl Kullanılır, Keçi boynuzu tozu geçmişte en çok tatlandırıcı amaçlı kullanılan ve bir çok hastalığa şifa veren bir bitki ürünü olmaktadır. Örneğin çaylara atılan şeker yerine, yapıla

Keçi Boynuzu Tozu Nasıl Kullanılır, Keçi boynuzu tozu geçmişte en çok tatlandırıcı amaçlı kullanılan ve bir çok hastalığa şifa veren bir bitki ürünü olmaktadır. Örneğin çaylara atılan şeker yerine, yapılan pekmez yada reçellerin olmadığı durumlarda ve herhangi bir hastalıktan kurtulmak için kullanılmaktaydı. Keçi boynuzu tozu günümüzde çok tüketilmese de oldukça faydalı ve sağlıklı olmaktadır. Günümüzde çay şekerinin çıkışıyla bu toz kaybolmuştur yani kişiler şekere devam ettiği için unutmayı tercih ettiler. Keçiboynuzu güçlendirici etkisi ile birde vitamin eksikliklerini giderdiği gibi cinsel ilişkide sorun yaşayanların en büyük yardımcısı olmaktadır.

Günümüzde ise keçi boynuzu pekmezi, keçi boynuzu kürlerinin yanında keçiboynuzu tozu da bazı hastalıklara karşı bitkisel çözüm olarak kullanım görmektedir. Keçi boynuzu tozu içerisinde bulundurduğu yüksek oranda şekerle çikolata yada şekerlere alternatif olarak bilinir. Örneğin 1 kaşık keçi boynuzu tozu 25 kalori ve 6 gram karbonhidrat bulundururken aynı miktardaki çikolata tozu ise 12 kalori ve 3 gram karbonhidrat bulundurmaktadır. Keçi boynuzu tozunda yağ kesinlikle bulunmamaktadır fakat çikolatada yağ bulunmaktadır. Eskiden çikolatayla yapılacak olan bütün tariflere eşit şekilde keçi boynuzu tozu eklenirdi. Hem de bu şekilde keçi boynuzunun faydasından yararlanırken çikolatanın sağlamış olduğu bütün yan etkilerden korunmuş olunuyordu. Bu nedenle obezite olayı da pek sık rastlanılmamaktadır.

Keçi Boynuzu Tozu Nasıl Kullanılır

Keçi boynuzu tozu kurutma, öğütme ve kavurma işlemleri sonucunda elde edilmektedir. Keçi boynuzu ağacından toplanan keçi boynuzu iyice yıkanır ve kurutulmaya bırakılır. Kuruyan bu keçi boynuzunu uygun olduğu şekilde öğütme işlemi yapılır ve toz şekline getirilir. Bu tozu kavurma işleminden de geçirerek keçi boynuzu tozu hazır duruma gelmiş olur. Kakao ve çikolata tozlarının kullanıldığı hemen hemen her şeyde kullanılmaktadır. Fakat kakao ve çikolata tozunun miktarı ile eşit şekilde kullanılmaktadır. Aksi halde şeker oranı yüksek olmaktadır. Bunun yanı sıra hamur işlerinde kullanılır, pastalarda, baklavalarda kullanılır. Ayrıca içeceklerin içerisinde tatlandırıcı şeker gibi de kullanılabilir. Keçiboynuzu tozu özellikle karın ağrılarının olduğu zaman sıcak su içerisine katılarak tüketilebilir. Hem ağrıyı giderir hem de şeker yerine kullanılmış olur. Keçi boynuzu tozu vanilya, kahve ve meyve aromalarına katılarak ta içecek hazırlayarak tüketilebilir. Keçi boynuzu tozu ile hazırladığınız bu karışımlar hem eğlenerek tüketeceğiniz lezzet dolu bir içecek hemde doğallıklar la dolu şifa deposu olmaktadır. Birde keçi boynuzu tozunu günlük olarak çayınızın içerisine attığınızda cinsel gücü ve isteği arttırır. Keçi boynuzu tozu süt isteği olmayan çocuklara sütün içerisine katılarak tatlandırılır ve içmesine kolaylık sağlar. Kesinlikle kilo yapmamaktadır. Keçi boynuzu tozu bir tatlı kaşığı olmak üzere hatta daha da az olabilir yapılan bütün yemeklerin içerisine atılabilir hem acısını alır hemde tat oranını ayarlar. Yemeğin tadını bozmamaktadır. 

]]>
Keçi Boynuzu Ağacı https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-agaci.html Tue, 27 Nov 2018 16:16:59 +0000 Keçi Boynuzu Ağacı, özellikle Akdeniz ikliminde yetişen ve baklagiller familyasından olan bir bitki çeşididir. Keçi boynuzu ağacı nemli ve ılık iklimlerden hoşlanan bir ağaçtır. Özellikle keçi boynuzu ağacı ye Keçi Boynuzu Ağacı, özellikle Akdeniz ikliminde yetişen ve baklagiller familyasından olan bir bitki çeşididir. Keçi boynuzu ağacı nemli ve ılık iklimlerden hoşlanan bir ağaçtır. Özellikle keçi boynuzu ağacı yetiştiriciliğinde kimyasal ilaçlara fazla ihtiyaç yoktur. Keçi boynuzu ağacının yaklaşık olarak ömrü 50-55 yıl civarındadır ve ortalama olarak 10-15 metre kadar büyüyebilmektedir. Gelişimini tamamlamış bir keçi boynuzu ağacı ortalama yıllık olarak 1 ton civarında meyve vermektedir. Keçi boynuzu ağacının eylül ile ekim ayları arasında çiçek açma zamanıdır. Dişi keçi boynuzu ağacındaki çiçekler genellikle erkek keçi boynuzu ağaçlarınca oluşturulan polenlerle döllenmelidir. Olgunlaşmakta olan henüz ham keçi boynuzu meyvesi yeşilimsi bir renge sahiptir ve meyve olgunlaştıkça renk değiştirerek kahverengi renge dönüşür. Olgunlaşmış keçi boynuzu meyvesi yaklaşık 10-15 cm uzunluğunda ve 20-40 gr ağırlığına kadar varabilmektedir. Keçi boynuzu meyvesinin dış kısmındaki kapsül bölümü içerisinde keçi boynuzu çekirdeğinin yer aldığı oval boğumlar halindedir.

Keçi Boynuzu Ağacı

Yaklaşık olarak her bir meyve 15'e yakın keçi boynuzu tohumu barındırabilmektedir. Keçi boynuzu kullanımı iki ayrı türde olabilmektedir. Bu kullanım şeklinden ilki keçi boynuzu meyvesinin kendisinin tüketimi ikincisi ise çekirdeklerinin kullanılmasıdır. İnsan sağlığı için keçi boynuzu meyvesinin pek çok faydası vardır ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde doğal ve şifalı çözüm olarak tüketilmektedir. Farklı rahatsızlıklar için tavsiye edilen keçi boynuzu kürleri ve farklı keçi boynuzu tüketim şekilleri önerilmektedir. Şifalı ve doğal bir bitki türü olarak tüketilen keçi boynuzu meyvesinin içeriğinde barındırdığı yüksek şeker oranı nedeniyle çikolata yapımında da kullanılmaktadır.

]]>
Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-cayi-nasil-yapilir.html Wed, 28 Nov 2018 01:01:11 +0000 Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır, keçi boynuzu birçok hastalıkta bir numaralı şifa kaynağıdır. Özellikle prostat, hastaları,sindirim bakımından rahatsız olanlar, kemik erimesi olanlar ve diğer kemik hastalıklarında, solunu Keçi Boynuzu Çayı Nasıl Yapılır, keçi boynuzu birçok hastalıkta bir numaralı şifa kaynağıdır. Özellikle prostat, hastaları,sindirim bakımından rahatsız olanlar, kemik erimesi olanlar ve diğer kemik hastalıklarında, solunum yollarındaki rahatsızlıklarda vb. gibi rahatsızlıklarda yıllarca ilk olarak kullanılan şifa kaynağıdır. Keçi boynuzu genel olarak akdeniz iklimlerinde yetişen ve şifa kaynağı olarak bilinen ağaçlardan yetiştirilir. Ülkemizde ise kullanımı oldukça yaygındır. Keçi boynuzunu farklı yollarda tüketilir. Fakat genel olarak keçi boynuzu çayını yaparak tüketiriz. Keçi boynuzu çayı hiçbir yan etkisi olmadığından ve daha çok fayda sağlanması için hazırlanır. Doğal bir şifa kaynağı olan keçi boynuzu çayının hazırlanışı ve miktarını sizler için açıklayacak olursak;

Keçi Boynuzu Çayı İçin Gerekli Malzemeler;
 • 10 adet orta boy keçi boynuzu
 • 1 litre su (içme suyu )
Keçi Boynuzu Çayı Nasıl YapılırKeçi Boynuzu Çayının Hazırlanışı;

İlk olarak çaydanlığınızı alarak içine suyu aktarın ve normal bir şekilde kaynamasını sağlayın. Suyunuz kaynarken, sizde keçi boynuzlarını temiz bir şekilde yıkayın ve küçük boylara gelecek şekilde kırın. Suyunuz kaynadıktan sonra, hazırlamış olduğunuz keçi boynuzlarını içine atarak kaynayan suda altı yedi dakika kadar keçi boynuzlarınla beraber tekrardan kaynamasını sağlayın. Keçi boynuzu çayı, kaynadıktan sonra hazırlamış olduğunuz çayı iyice süzerek cam şişe veya plastikte olabilir, şişeye aktarabilirsiniz. Süzmüş olduğunuz keçi boynuzu çayını isterseniz soğuk bir şekilde isterseniz de sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz keçi boynuzu çayını buzdolabında muhafaza edebiirsiniz. Bu muhafaza süresi üç günü geçmemelidir. Üç günden sonra dolapta kalmışsa bile kullanmayın. Hazırlamış olduğunuz çayı aşırıya kaçmayacak şekilde günde üç kere birer çay bardağı olarak tüketiniz. Şifasından daha çok faydalanmak istiyorsanız, her üç öğün yemekten önce aç karınla birer çay bardağı miktarı kadar içebilirsiniz. Keçi boynuzu çayını isterseniz soğuk veya tekrardan sıcak olması için ısıtabilirsiniz. Bu şekilde hazırlamış olduğunız keçi boynuzu çayını tüketebilirsiniz. Önemli bir diğer husus ise, her ne kadar yan etkisi olmasada hamile ve emzirmekte olan annelerin hiç bir şekilde keçiboynuzu çayını tüketmemelidir. Çoğu hastalıklara bir numaralı şifa kaynağı olan keçi boynuzu çayını bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Keçi Boynuzu Çekirdeği https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-cekirdegi.html Wed, 28 Nov 2018 23:48:32 +0000 Keçi boynuzu çekirdeği, dünyada yetişen bitkilerin çekirdekleri içinde  en sert çekirdeklerden biridir. Asla keçi boynuzu çekirdeği diş ile kırılmaya çalışılmamalıdır. Zira çekirdek yerine kırılan diş olabilir. B Keçi boynuzu çekirdeği, dünyada yetişen bitkilerin çekirdekleri içinde  en sert çekirdeklerden biridir. Asla keçi boynuzu çekirdeği diş ile kırılmaya çalışılmamalıdır. Zira çekirdek yerine kırılan diş olabilir. Bütün bitkiler gibi keçi boynuzu da oldukça şifalı bir bitkidir. Eski dönemlerde oldukça sık ve fazla tüketilmesine rağmen bugün hak ettiği değeri görmemektedir. Oldukça faydalı bir besin olan keçi boynuzu, akciğer ödemi, akciğer kanseri, astım ve solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir. Öte yandan spermleri hareketlendirmek, cinsel gücü arttırmak amacıyla da kullanılabilir. Çocuklar için de gayet besleyici bir besin olan keçi boyunuzu, bol bol tüketilmeli, çocuklara çikolata yerine verilmelidir.

Keçi Boynuzu Çekirdeği Nedir

Tok tutan, şeker yerine ikame olarak kullanılabilecek bu bitkinin çekirdeği de oldukça enteresandır. Bir keçi boynuzu çekirdeğinin her biri, 0.2gr dır. Şekli, boyutu, ebadı fark etmez. Doğanın bir mucizesi olarak istisnasız her keçi boynuzu çekirdeği aynı ağırlığa sahiptir. Bu sebeple, eski dönemlerde ağırlık birimi olarak da kullanılıyordu.16 adet keçi boynuzu çekirdeği bir dirheme eşittir. Bugünkü ağırlık birimlerine göre  ise, 5 adet keçi boynuzu çekirdeği bir gram gelmektedir. Ayrıca 0.2 gram bir karat ağırlığına eşittir.  Karat Yunanca keçi boynuzu manasına gelen ceratonia kelimesinden gelir.

Keçi Boynuzu Çekirdeği

Keçi boynuzu çekirdeği süs yapımı, tespih yapımı gibi amaçlarla da kullanılır olmuştur. Bu çekirdekler ile yapılmış, birbirinden güzel aksesuar süslemeleri görmek mümkündür. Mum süslemeleri, ayna çerçevesi süslemeler bunlardan bir kaçıdır.

]]>
Keçi Boynuzunun Faydaları https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzunun-faydalari.html Thu, 29 Nov 2018 01:09:31 +0000 Keçiboynuzunun faydaları, saymakla bitmemektedir. Doğal antibiyotik özelliklere sahip olan keçiboynuzu tüketimi kış aylarında daha fazladır. İnsan vücudunun direncini artırmasında oldukça faydalıdır. İçinde bulunan öz Keçiboynuzunun faydaları, saymakla bitmemektedir. Doğal antibiyotik özelliklere sahip olan keçiboynuzu tüketimi kış aylarında daha fazladır. İnsan vücudunun direncini artırmasında oldukça faydalıdır. İçinde bulunan özellikler sayesinde kişide bulunan tüm rahatsızlıklara iyi gelmektedir. İnsanda meydana gelebilecek en önemli rahatsızlıklardan kanser hastalığın en azılı düşmanıdır. Düzenli ve sürekli olarak tüketilmesinde fayda vardır.

Kış aylarında tüketimi yapıldığı taktirde astım hastalarına ve gribal enfeksiyon rahatsızlıklarına yakalan insanlar için çok iyi gelmektedir. Metabolizmayı diri tutarak tüm rahatsızlıklara karşı insan vücudunda faydaları ile çelik yelek görevi üstlenir.  Kolesterol rahatsızlığına iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Keçiboynuzunun faydaları şöyledir;

Keçiboynuzu cinsel iktidarsızlığa iyi gelir; keçiboynuzu enerji deposudur. Cinsel iktidarsızlık yaşayan insanlara oldukça iyi gelmektedir ve cinsel isteği artırmaktadır. Sperm sayısına da iyi geldiği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Keçi Boynuzunun Faydaları

Gribal enfeksiyon rahatsızlıklarına iyi gelir; doğal ilaç bakımından içinde bulundurduğu antibiyotik özelliğinden dolayı kış aylarında oldukça fazla salgın olan gribe karşı tam olarak etki etmekte ve vücudun direncini artırmaktadır. Grip rahatsızlığına sebep olan virüsleri vücuttan tamamen yok etmekte ve diğer kış hastalıklarına karşı vücudun direncini artırmaktadır.

Keçiboynuzu vücutta meydana gelen ishale karşı etkilidir; sindirim sistemini doğrudan etkilediği için sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıkları da iyi gelmektedir. İshal rahatsızlığına karşı etki etmekte ve uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Keçiboynuzu kemik erimesini durdurmada etkilidir; bu tip ciddi rahatsızlıklara oldukça faydalıdır. İçerisinde bulundurduğu yüksek dozda kalsiyum sayesinde direk olarak kemiklerin gelişimini etkilemekte ve kemik erimesi rahatsızlığına karşı mücadele etmektedir. Başta çocuklar olmak üzere gelişim safhasında anne ve babalar çocuklarına düzenli olarak keçiboynuzu yedirmelerinde fayda vardır. Kemik sağlığı için keçiboynuzu tüketimi çok önemlidir.

Keçiboynuzu akciğer kanserine koruma sağlar; keçiboynuzu içerisinde bulunan maddeler iç hastalıklara karşı tam bir koruma sağlar ve vücutta meydana gelebilecek akciğer kanserine karşı etkili olmaktadır.

Kolesterole keçiboynuzu çok iyi gelir; dünyada ve Türkiye de bilim adamları yapmış oldukları deneylerde kolesterol rahatsızlığının ilacının keçiboynuzu olduğunu ispatlamışlardır. Kolesterol rahatsızlığı çeken insanların düzenli ve günlük olarak keçiboynuzu tüketmeleri kolesterol rahatsızlığının ortadan kalkmasına sebep olacaktır.

Keçiboynuzu kalp ve damar rahatsızlıklara karşı koruma görevi yapar; keçiboynuzu içerisinde bulunan maddeler kan temizleme görevi yaptığı için bu rahatsızlıklara karşı iyi gelmektedir. Tam bir şifa kaynağı olan keçiboynuzu damar sıkışmalarına karşı çok iyi gelmektedir.

 Vücutta oluşan hasarlı hücreleri onarır; insan sağlığına oldukça faydalı olan keçiboynuzu nadir olarak içerisinde taşıdığı özelliklerden dolayı hasarlı hücrelerin onarılmasında etkin bir rol oynamaktadır. Vücutta sürekli ölmekte olan hücrelerin açacağı hasarların etkisini azaltarak vücudun direncini artırır ve hasarlı olan hücreleri onarır.

Alerjik rahatsızlığı olanlara birebirdir; keçiboynuzu antialerjik ve antibalteriyel özellikler taşıdığı için bu tür rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Solunum yollarında rahatsızlık yaşayan insanlara ve kış aylarında meydana gelen rahatsızlıklara karşı vücudun direncini artırmaktadır.

Doğal antibiyotiktir; doğal ilaç özelliklerin tamamını içinde barındıran keçiboynuzu vücudun direncini artırmakta ve sindirim sistemini korumaktadır. Doğal antib]]> Dr İbrahim Saraçoğlu Keçi Boynuzu https://www.keciboynuzu.net/dr-ibrahim-saracoglu-keci-boynuzu.html Thu, 29 Nov 2018 22:04:24 +0000 Dr. İbrahim Saraçoğlu keçi boynuzu, Doğal antibiyotik özelliği taşıyan keçiboynuzu sık ve düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Dr. İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu hakkında birçok konuya Dr. İbrahim Saraçoğlu keçi boynuzu, Doğal antibiyotik özelliği taşıyan keçiboynuzu sık ve düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Dr. İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu hakkında birçok konuya dikkat çekmektedir. Kanser tedavileri, iktidarsızlık ve gribal enfeksiyonlar konuları hakkında detaylı açıklamaları ve önerileri bulunmaktadır. Erkeklerde meydana gelen iktidarsızlık, sperm sayısı düşüklüğü ve cinsel isteksizliğe daha faydalı olduğunu ifade eden İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu tüketimi yapılması için önerilerde bulunmaktadır.

Dr. İbrahim Saraçoğlu keçi boynuzunun nelere iyi geldiğini şöyle sıralamaktadır;

 • Cinsel iktidarsızlık çeken erkeklere
 • Gribal enfeksiyona bağlı hastalıklara
 • Kolesterol rahatsızlığı çeken hastalara
 • Astım, bronşit gibi rahatsızlığı olan hastalara
 • Kanser hastalarına
 • Kalp ve damar hastalıklarına
 • Sindirim sistemi rahatsızlığı olanlara
 • Alerjik rahatsızlığı olan hastalara
 • Kemik erimesi rahatsızlığına

Sindirim sistemine bağlı ishale karşı keçiboynuzunun çok iyi geldiğini söylemektedir. Hiçbir yan etkisi olmayan keçiboynuzu sürekli tüketildiği sürece insan vücudunda meydana gelecek rahatsızlıklara karşı korumakta ve vücudun direncini oldukça artırmaktadır. Kış aylarında daha fazla tüketilen keçiboynuzu kış besini olarak ifade edilmektedir. Sadece kış mevsiminde değil her mevsime karşı tüketilmesi gereken önemli bir besin kaynağıdır. Kanser rahatsızlıklarına karşı Dr. İbrahim Saraçoğlunun birçok kür tedavisi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi kanser hastalığına yakalanan kişinin hastalığa karşı direncini artırmakta ve diğer organlara bulaşmasını engellemektedir. Keçiboynuzunun sürekli tüketilmesi gerektiğini sık sık ifade etmektedir. Keçiboynuzu içinde bulundurduğu özellikler sayesinde insanlarda meydana gelen doku ölümlerini engellemektedir. Vücutta meydana gelen bu doku ölümlerini durduran ve bu dokuları onarmaya yarayan mucizevi bir doğal ilaçtır. Saymakla bitmeyen özelliklere sahip olan keçiboynuzu, doktorlar ve uzmanlar tarafından da birçok hastaya tavsiye edilmektedir. Dünya da ve Türkiye de birçok hastalığa iyi geldiği ispatlanmıştır. Erkeklerde meydana gelen iktidarsızlık rahatsızlığını kısa zaman da çözmektedir. Sperm eksikliği yaşayan erkekler içinde oldukça faydalıdır.

Dr İbrahim Saraçoğlu Keçi Boynuzu

Dr. İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu tüketimine ısrarla dikkat çekmektedir. Birçok hastalığa savaş açan keçiboynuzu insan sağlığı için bulunmaz bir doğal ilaçtır. Uzmanımız da insanda meydana gelebilecek birçok iç hastalık için düzenli ve sık şekilde keçiboynuzu tüketimi ile hastalıklardan kurtulmanın mümkün olduğunu anlatmaktadır. Yapmış olduğu kürler de hiçbir zorluk olmadan birçok insanın kolayca yapıp tüketebileceği kürleri tavsiye etmektedir.

]]>
Keçi Boynuzu Pekmezi https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-pekmezi.html Fri, 30 Nov 2018 21:09:37 +0000 Keçi boynuzu pekmezi, insanlar için doğanın sunduğu mucize bir yiyecek olan keçiboynuzundan üretilir. Özellikle akciğer hastalıkları, astım gibi rahatsızlıklar için faydalı olan pekmez, sigara içen kişilerin raha Keçi boynuzu pekmezi, insanlar için doğanın sunduğu mucize bir yiyecek olan keçiboynuzundan üretilir. Özellikle akciğer hastalıkları, astım gibi rahatsızlıklar için faydalı olan pekmez, sigara içen kişilerin rahatlamasına, içeriğindeki yüksek miktardaki kalsiyumla enerji verici, kuvvet kazandırıcı etkilere sahiptir. Keçiboynuzu bu şekilde rahatlıkla tüketilebilir. Aynı keçiboynuzunun yararlı etkileri pekmezi içinde geçerlidir. İçeriğinde sütten 3 kat fazla kalsiyum bulunur. Bunun yanında içerdiği E vitamini sayesinde kemik erimesine, kansızlığa, grip, öksürük gibi kış hastalıklarında göğsü yumuşatma, nefes darlığı, astım gibi hastalıklarda şifalı etkilere sahiptir. Yüksek oranda ham selüloz etkisiyle gastrit, bağırsak rahatsızlıkları açısından keçi boynuzu pekmezi oldukça faydalıdır. Sindirim sistemi gazlarının dışarı atılmasında, mide şişkinliğinde, midenin güçlendirilmesinde etkilidir. Bağırsakları tenya, solucan gibi parazitlerden de temizler. Keçi boynuzu pekmezinin yararlı etkilerine birlikte göz atalım.

Keçi boynuzu pekmezinin yararları nelerdir

İçeriğinde bulunan yüksek miktarlı vitamin ve mineraller sayesinde keçi boynuzu pekmezi ağız sağlığına, diş ve diş eti hastalıklarına karşı yararlıdır.

Zengin miktardaki mineraller, doğal şekerler, çinko, A, B, B2, B3, D gibi yararlı vitaminlerle keçi boynuzu pekmezi tüketenlere kuvvet kaynağı olmaktadır.

Kahvaltılarda reçel, bal gibi besinlerin yerine tüketilmek için kullanılacak keçi boynuzu pekmezi, aktarlardan, büyük marketlerden satın alınabilir. Tadı adeta çikolataya benzer olan bu pekmez sizde de alışkanlık yapabilir.

Keçi Boynuzu Pekmezi

Sabah ve akşam düzenli olarak 1 tatlı kaşığı keçi boynuzu pekmezi tüketilebilir. Tarihte Harnup bölgesinde tatlılarda şeker olarak kullanılmış olan bu pekmez, beyaz şekerin giderek yaygınlaşması nedeniyle artık bu amaçla kullanılmamaktadır. Bu insanların doğal beslenmesinin önüne geçmektedir.

Kortizon kullanılması zorunlu olan ve alerjik olarak ortaya çıkan nefes darlığı sorununda, mevsimsel olarak ortaya çıkan öksürük krizlerinde keçi boynuzu pekmezi tüketilmesi etkisini birkaç gün içinde ortaya çıkarır. Bu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Guatr nedeniyle ortaya çıkan nefes darlığı açısından da bu pekmezin yararlı etkileri bulunmaktadır.

Toplumda giderek yaygınlaşan akciğer kanserinin önlenmesi açısından keçi boynuzu pekmezi % 90 oranında etkili olmaktadır. Özellikle sigara içme alışkanlığı bulunan kişiler akciğer kanserine yakalanma riski taşıdığından, bu pekmezi tüketmelidir. İçeriğindeki maddeler sayesinde bu etkiyi gösteren pekmezin evlerden eksik edilmemesi gerekir. Düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Keçi boynuzu kolesterol içermeyen bir besindir. Bu nedenle rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca theobromine ve kafein de içermediğinden yüksek tansiyon hastaları içinde uygun bir besindir. Fosfor ve kalsiyum içeriği yüksek olduğundan, osteoporoz riski bulunan kişilerin kalsiyum ihtiyaçları keçi boynuzu pekmezi sayesinde karşılanabilir.

Keçi boynuzu pekmezi aynı zamanda bulunulan ortamda insanların istemeden de olsa maruz kaldığı radyasyonun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya, bunların vücuttan atılmasını sağlayan bir besindir.

Bu pekmezin her yaştan kişinin vitamin ihtiyacını karşılayabilecek kapasitesi bulunmaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilir.

]]>
Keçi Boynuzu Özü https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-ozu.html Sat, 01 Dec 2018 06:07:30 +0000 Keçi Boynuzu Özü, Keçi boynuzu insan vücuduna birçok faydası ile bilinen ve oldukça sağlıklı olan bir bitkidir. Baklagiller familyasına ait olan bu bitkinin özü alınarak kullanılmaktadır. Birçok hastalığa şifa olan bu Keçi Boynuzu Özü, Keçi boynuzu insan vücuduna birçok faydası ile bilinen ve oldukça sağlıklı olan bir bitkidir. Baklagiller familyasına ait olan bu bitkinin özü alınarak kullanılmaktadır. Birçok hastalığa şifa olan bu öz sayesinde insanlar bu bitkide oldukça faydalanmaktadır. Keçi boynuzu özü kimi zaman enerji kaynağı, kimi zaman birçok hastalığa ilaç, kimi zamanda kahvaltı sofralarında bir yiyecek olarak kullanılmaktadır. Hayatınızda her yerde karşılaşabileceğiniz bu bitki özünün faydalarında sizlerde yararlanabilirsiniz. Oldukça besleyici ve enerji kaynağı olan keçi boynuzu özü,  özellikle kış aylarında bolca tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir.  Yaklaşık yüzde otuz beşi moleküler yapıdaki karbonhidratlardan oluşan keçiboynuzu özü bu yapısı ile kansolojen maddelerle aşırı uzaktır. Birçok hastalığın şifasında kullanılan keçi boynuzu özü vücudun her bölgesinde etkilerini direk olarak gösteren ve insanların büyük sorunlarının çözülmesinde kullanılan müthiş bir doğal ilaçtır. bu nedenle sizler de keçiboynuzu özünü bolca tüketebilirsiniz.  

Keçi boynuzu özü düzenli ve sürekli olarak kullanıldığında sağlığa birçok yararı vardır. Bu yararlardan biri ise insanların cinsel sorunlarıdır. Keçi boynuzu özü, uzmanlar tarafından da desteklenen ve sperm sayısını oldukça arttıran bir besindir. Bu nedenle gün içerisinde tüketilen keçi boynuzu özü direk olarak cinsel durum ve davranışı etkileyen bir bitkidir. Bu nedenle bu tür sorunları olan insanlar için keçi boynuzu özü  kullanılabilecek en zararsız ve en etkili doğal bir ilaçtır. Bunun yanında özellikle yaşı ilerlemiş insanlarda görülen bir sorun olan yüksek kolesterol problemini bu mükemmel ve mucizevi doğal yiyecekle kısa sürede atlatabilirsiniz. Kolesterolün düşürülmesinde hızlı bir etki gösteren keçi boyunuzu özü, bu nedenle bolca tüketilmektedir. Daha birçok faydası olan keçiboynuzu özü bronşite ve astıma iyi gelir. Yine düzenli ve sürekli olarak sabahları bir yemek kaşığı olarak tüketilen keçiboynuzu özü, bronşit ve astım problemi çeken insanlarda nefes darlıklarının oluşmasını önleyen ve bu insanlarda hastalığın oluşturduğu etkileri ortadan azda olsa kaldıran bir ilaçtır. Daha sayamadığımız yüzlerce faydası olan bu özü birçok hastalığınızda kullanabilirsiniz. Vücuda doğru dozlarda tüketildiğinde, herhangi bir zararı olmayan bu besini sadece şeker hastaları tüketirken dikkat etmelidir. İçerisinde şeker oranı yüksek olan bu özü doktorunuza danışarak tüketmeniz sizler için iyi olacaktır.

Keçi Boynuzu Özü
Keçi boynuzu özü daha çok kış ayları olmak üzere özellikle çocuklara yedirilmelidir. Çünkü keçi boynuzunun en büyük ve en etkili özelliği bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak sizleri nezle, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan muhteşem etkiler göstererek korumasıdır. Düzenli olarak çocuklarınıza yedirdiğiniz bu öz  direk olarak çocuğunuzda etkisini gösterecek ve hastalıklardan koruyacaktır.  Bu nedenle hem sizler için hem çocuklarınız için keçi boynuzu özü, bulunmaz bir ilaç gibidir.
]]>
Keçi Boynuzu Kürü Nasıl Yapılır https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-kuru-nasil-yapilir.html Sun, 02 Dec 2018 01:05:48 +0000 Keçi boynuzu kürü nasıl yapılır, keçi boynuzu kürünün yapılma nedeni erkeklerin sperm sayısının arttırılması, sperm hareketliliğinin arttırılması ve iktidarsızlığı önlenmesi amacını taşımaktadır. Erk Keçi boynuzu kürü nasıl yapılır, keçi boynuzu kürünün yapılma nedeni erkeklerin sperm sayısının arttırılması, sperm hareketliliğinin arttırılması ve iktidarsızlığı önlenmesi amacını taşımaktadır. Erkeklerde sperm değerleri normalde 40 milyon / ml ve üzerindedir. Bu miktarın azalması halinde kadının gebe kalma olasılığın da düşer. Bunun yanında sperm sayısının yeterli miktarda olması gebeliğin elde edilmesi açısından yeterli değildir. Aynı zamanda spermlerin hareketli olmaları gerekir. Bazen sperm sayısı düşük olan erkeklerde baba olabilir. Bunun nedeni spermlerin az olmasına rağmen, hareketli olmasından kaynaklanır. Keçi boynuzu kürü sperm sayısını arttırırken, spermlerin hareketini de arttıran bir kürdür. Erkeklerde spermler az sayıda olsa da, bunların hareketi artarsa yumurta hücresine ulaşmaları kolaylaşır, daha fazla sayıda sperm yumurtayla buluşur. Bu yüzden düşük sperm sayısı olan erkeklerinde çocukları olabilir.

Keçi boynuzu kürü nasıl yapılır

 • 6-7 adet keçi boynuzu
 • Yarım litre içme suyu

Kürü hazırlarken içme suyu kullanmanız önemlidir. Tencereye yarım litre suyu koyarak kaynatın. Kaynayan suyun içine keçi boynuzlarını kırarak atın. Tencerenin kapağını kapatarak, kısık ateşte 3 dakika kadar kaynamaya bırakın. Ardından ocaktan aldığınız tencerenin ağzını kapalı tutarak 20 dakika kadar dinlendirin. Karışım soğuyunca suyun içinden keçiboynuzunu çıkarabilirsiniz. Kürdeki ölçüler günlük kullanım için verilmiştir. Bu yüzden her gün aynı ölçülerde hazırlanması gerekir.

Keçi boynuzu kürü nasıl uygulanır

Kürü hazırladıktan sonra, bunu sabah ve akşam aç karnına içmelisiniz. Hazırlanan karışımın yarısını sabah için, kalan yarısını da akşam için. Bir hafta kadar kürün her gün uygulanması gerekir. Ancak her gün taze olarak hazırlanmalıdır. 1 hafta sonra yeniden kürü haftalık olarak 3 ay süreyle sadece akşamları 1 bardak kürü uygulamalısınız. İktidarsızlık sorunu olanlara, sperm sayısı az olanlara ve spermleri hareketsiz olanlara önerilen bir kürdür.

Keçi Boynuzu Kürü Nasıl Yapılır

Keçi boynuzu kürünün etkisi nasıl olur 

Spermlerin başında acrosome denilen kesecik vardır. Yumurtaya temas eden spermle birlikte, kesecikte olan enzimler yumurta zarını parçalamakta ve yumurtaya giren sperm döllenmeyi başlatmaktadır. Keçi boynuzu kürü spermlerin hareketli olmasını sağlamakta ve sperm başında olan kesecikteki enzimlerin daha aktif olmasına neden olmaktadır. Böylece yumurta zarının daha kolay parçalanmasını sağlamaktadır. Yan etkisi olmadığından, sorunu bulunan erkeklere önerilen bir kürdür. Ancak şeker içeren keçi boynuzu nedeniyle öncelikle doktora danışılmalıdır. Kürden önce iktidarsızlığa etkili olan maddelerin vücutta depo edilmesi önerilir. Bunların belirli bir seviyede olması durumunda, hücrede transformasyon mekanizması devreye girerek etkisini gösterir. Bu açıdan keçi boynuzu kürü uygulanırken sabırlı olunmalıdır. Kürün etkilerini belirli bir sürede görmeye başlayacaksınız.

]]>
Keçi Boynuzu Çayı https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-cayi.html Sun, 02 Dec 2018 21:47:58 +0000 Keçi Boynuzu Çayı, keçi boynuzu, birçok faydasından yararlanılan bir bitkidir. Ülkemizde oldukça fazla yetişir. Farklı kullanım şekillerde kullanıldığında vücut için oldukça faydalı olan bu bitkiden elde ed Keçi Boynuzu Çayı, keçi boynuzu, birçok faydasından yararlanılan bir bitkidir. Ülkemizde oldukça fazla yetişir. Farklı kullanım şekillerde kullanıldığında vücut için oldukça faydalı olan bu bitkiden elde edilen çay insanların birçok sorununun çözülmesine birçok hastalığına şifa olmuştur. Hem lezzet olarak, hemde sağlık açısından oldukça önemli olan keçiboynuzu çayı, her yaştaki insan için herhangi bir sakınca teşkil etmez. bu nedenle bu çayı ailece bile tüketmenizde herhangi sakınca yoktur. Aslında bu durum aileniz için çok daha sağlıklı ve oldukça iyi olacaktır. Çayın düzenli olarak tüketilmesi vücudunuz üzerinde oldukça etkili olacak ve bu etkilerini sizlere çok kısa bir süre içerisinde gösterecektir. Özellikle sabahları keçi boynuzu çayı tüketimi vücudun gerekli vitamin ve mineral gibi ihtiyaçlarını karşılayarak sizleri gün boyu enerjik ve zinde tutmaya yetecektir. Keçi boynuzu çayı şekersiz olarak tüketildiğinde şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Bu çayın düzenli olarak tüketilmesi şeker hastalarının birçok problemini kolayca çözerek vücuttaki şeker oranını düzenler. Bu sayede şeker hastalarında insülin etkisi göstererek doğal bir ilaç yerinde sayılabilir. 

Keçi boynuzu çayı özellikle kış aylarında insanlara doğal bir ilaç niteliği taşıyan bir bitki çayıdır. Yaklaşık olarak 4000 yıldan beri insanlar tarafından faydalarından yararlanmak amacıyla kullanılan bu çayın net tarihi bilinmemektedir. Meyvelerinden, direk keçi boynuzundan, tohumlarından farklı farklı kullanılan bu meyvenin çayından da yararlanılmaktadır. Keçi boynuzu çayı düzenli olarak kullanıldığında prostat sorunu olan kişilerde etkilerini göstererek bu sorunun azalmasında büyük bir etki göstermektedir. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonu gibi problemleri bulunan kişiler tıbbi ilaçlardan daha çok bu bitki çayını bolca kullanmalıdır. Hızlı ve etkili gücüyle Keçi boynuzu çayı böbrekleri ve idrar yollarını temizleyerek bu tür sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.  İnsanların büyük problemlerinden biri olan öksürük sorunu bu çayın sıcak bir şekilde tüketilmesi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Öksürüğün azaltılması için özellikle boğazın yumuşatılması amacıyla bu çayı içebilirsiniz. 

Keçi Boynuzu Çayı
İshal durumlarında kullanılabilir. İshale hızlı etkisi nedeni ile özellikle çocuklarda ishal sorununun önünde geçmek için bir çay bardağı bu çaydan içirebilirsiniz. Bu çay çocuğunuzdaki ishalin türüne bağlı olarak ortadan kısa bir sürede kalkacaktır.  Kemik yapısının güçlendirilmesinde mükemmel etkisi olan bu çay, kemik erimesi problemi olan insanlar için ve gelişme çağındaki çocuklar için oldukça önemli bir içecektir. Bu çayın yapılışından bahsedecek olursak öncelikle 5 adet keçi boynuzunu tezgahınızda hazırlayın ve bit litre suyu iyice kaynatın daha sonra ağzı kapatılabilen bir kap içerisine bu suyla keçiboynuzlarını ekleyin yaklaşık bir saat kadar kısık ateşte pişirin. Bu çay iyice dinlendikten sonra bir süzgeçle süzüp, bu çayı sıcak sıcak süzerek tüketin.

Yan etkisi var mıdır

Keçi boynuzu çayı sadece hamile ve hamilelik şüphesi olan kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmemektedir. Hamile olan kişiler çay yaparak içmek yerine keçi boynuzunu direk olarak tüketerek faydalarından bu şekilde yararlanabilirler.
]]>
Keçi Boynuzu Tozu https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-tozu.html Mon, 03 Dec 2018 07:44:10 +0000 Keçi Boynuzu Tozu, Kullanım alanı oldukça geniş olan keçiboynuzu tozu, oldukça eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Keçi boynuzu tozu birçok zaman lezzet ve aroma katmak için kullanılmaktadır. Fakat  bazı insanl Keçi Boynuzu Tozu, Kullanım alanı oldukça geniş olan keçiboynuzu tozu, oldukça eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Keçi boynuzu tozu birçok zaman lezzet ve aroma katmak için kullanılmaktadır. Fakat  bazı insanlar keçi boynuzu tozunu şifa almak amacı ile kullanmaktadır. Aslında şifa almak isteyen kişiler keçi boynuzu tozu kullanmak yerine direk keçi boynuzunu yada keçi boynuzundan yapılan ürünleri kullanmaları daha etkili olacaktır. Kakao ya da çikolata tozunun kullanıldığı yerlerde kullanıldığında çok iyi sonuçlar veren keçiboynuzu tozu doğru kullanımlarda olumlu sonuçlar verecektir. Kullanım alanı günümüzde oldukça yaygınlaşan ve artan keçiboynuzu tozu faydalarının yanı sıra birçok yiyeceğe lezzet katmaktadır. Pasta ya da hamur işlerinde çok kullanılan bu toz yiyeceklerin lezzetinin arttırılması için mükemmel bir üründür. Şekerle aynı etkileri veren keçi boynuzu tozu, hem tat vermek amaçlı hemde şeker yerine kullanılabilir. Böylece yaptığınız hamur işi çok daha doğal sayılmaktadır. Şekerin kullanıldığı birçok yiyecek içerisinde şeker yerine çok daha sağlıklı olan bu bitkisel tozu kullanmanız hem lezzet açısından hem sağlık açısından oldukça etkili  olacaktır. Bunun yanında keçi boynuzu tozunu sıcak su ile karıştırıp içebilirsiniz. Bu tamamen kişisel damak zevkinize kalmıştır. Fakat bu toz bu şekilde kullanılacaksa kesinlikle içerisine herhangi bir aroma katılarak hafif bir karışım elde edilerek kullanılmalıdır. Aksi halde sıcak suya karıştırarak tüketeceğiniz bu toz hafif olarak sonlara doğru mide bulantısına neden olabilir. Bu tamamen içeceğin ağırlığı ile ilgilidir. 

Keçi Boynuzu Tozu
Bu tozun elde edilişi ise;

Keçi boynuzu tozu tamamen doğal bir şekilde elde edilmektedir. Öyle ki bazı aletlere ihtiyaç duyulması nedeni ile keçi boynuzu tozunu evlerinizde elde etmeniz biraz zordur. Bu nedenle güvenilir yerlerden keçi boynuzu tozunu alabilirsiniz. Güvenilir yer olarak belirtmemin nedeni ise günümüzde bu tür ürünlerin sahteciliğinin yapılmasının artması nedeni ile sahte ya da ekstra maddelerin katılmış olduğu bu malzemeleri orijinal olanları ile karıştırmamanız içindir. Keçi boynuzu önceden kurutulur ve bazı dövme öğütme kavurma işlemlerinden geçirilerek keçi boynuzu tozu elde edilir. İşte bu işlemlerin evde yapılması oldukça zordur. Bu nedenle evlerinizde yapmayı düşünmek yerine bu malzemeleri hazır olarak alabilirsiniz.   İnsanlar arasında bulunmaz bir hazine olarak değerlendirilen keçi boynuzu tozu oldukça etkili sağlıklı ve lezzetli yiyecekler arasındadır. Bu kadar çok özelliği olan bu tozun insan sağlığına oldukça faydası bulunmaktadır. Öyle ki  Bu toz hamur işlerinde yada diğer yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde hem oluşacak yan etkilerden korunmuş hemde yiyeceklerinize lezzet katmış olursunuz. Bu nedenle keçi boynuzu tozu genellikle diğer yiyeceklerle birlikte tüketilmelidir. 

Keçi boynuzu tozu en çok sindirim sistemine etki ederek faydalarını göstermektedir. Sindirimin kolaylaştırılmasında etkili olan bu toz en çok sindirimi dengeleyerek ishal problemlerini ortadan kaldırmaktadır. İşte bu sorunlarda keçi boynuzu tozu kullanılarak kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Keçi boynuzu tozu birçok zaman tıbbi ilaçlardan çok daha hızlı etki ederek sorunların çözülmesini kolaylaştırır. Üstelik bu toz tıbbi ilaçlar gibi içerisinde farklı kimyasallar bulunmadığı için vücutta farklı farklı yan etkilerin meydana gelmesine neden olmaz. Öyle ki günümüzde birçok tıbbi ilaç bir yerden fayda sağlarken diğer yerden insanların vücudunda yan etkilerin meydana gelmesine neden olmaktadır. İşte bu nedenden dolayı bu tür bitkisel ürünlerin kullanılması her zaman sizler için çok daha iyi olacaktır.
]]>
Keçi Boynuzu Suyunun Faydaları https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-suyunun-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 08:49:29 +0000 Keçi Boynuzu Suyunun Faydaları, Akdeniz ve Kuzey Afrika bölgelerinde yetişen harnup meyvelerinden keçiboynuzu birçok şekilde kullanılmaktadır. Keçi boynuzundan elde edilen keçiboynuzu suyu, insanlar üzerinde inanılmaz ve oldu Keçi Boynuzu Suyunun Faydaları, Akdeniz ve Kuzey Afrika bölgelerinde yetişen harnup meyvelerinden keçiboynuzu birçok şekilde kullanılmaktadır. Keçi boynuzundan elde edilen keçiboynuzu suyu, insanlar üzerinde inanılmaz ve oldukça olumlu sonuçlar elde edilmesi için kullanılmaktadır. Oldukça lezzetli ve sağlıklı olan keçi boynuzu pekmezi siler için oldukça iyi olacaktır. Bu suyun her sabah tüketilmesi vücut sağlığınız için her açıdan fayda sağlayacak ve sizin için bir günlük enerjinizin karşılanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle  Keçi boynuzu suyu önemli kaynaklardandır. Oldukça eski yıllardan beri insanlar tarafından faydalarından yararlanılan keçi boynuzu, suyu elde edilerek bir o kadar faydalı olmaya devam etmiştir. Keçi boynuzu içerisinde az miktarda da olsa kesinlikle herhangi bir yağ bulunmamaktadır. Bu durum özellikle kilo problemi ve kolesterol problemi olan insanlar için oldukça önemlidir. Bu durum diyet yapan insanlar için oldukça önemlidir. Çünkü içerisinde yağ bulunmaması nedeniyle kalori olarak sizlerde kilo artışlarına neden olmadan faydalarını üzerinizde gösterecektir. 

 • Özellikle son günlerde halsizlik ve yorgunluk gibi durumların görüldüğü kişiler bu suyu bolca tüketebilirler. 
 • Keçi boynuzu suyunun faydaları en çok kabızlık problemi yaşayan insanlarda etkili olmaktadır. Günümüzde oldukça fazla görülen kabızlık problemi birçok insanın önemli sorunları arasındadır. Kabızlık sorunu yaşayan insanlar iki üç gün  keçi boynuzu suyu tüketmeleri halinde bu problemlerinden kolay bir şekilde kurtulabilirler.  
 • Keçi boynuzu suyu tüketen kişiler bu durumu sürekli bir şekilde gerçekleştirdikleri zaman sindirim sistemlerindeki düzenlenmeyi oldukça hissedeceklerdir. Bu durumu sizlerde rahat bir şekilde görebilirsiniz. Özellikle sabahları içtiğiniz keçi boynuzu suyu etkilerini kişilerde gösterecektir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız kesinlikle bu  suyu tüketmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır.
 •  Keçi boynuzu suyu içerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve diğer vücut için gerekli olan besinleri bulundurduğu için üzerinizde büyük etkiler oluşturarak sizleri şaşırtacaktır.  
 • Keçi boynuzunun bir diğer etki alanı ise alerjik olarak sürekli nefes darlığı problemi yaşayanlar için doğal bir ilaçtır. Keçi boynuzu suyu alerjik astım gibi nefes darlığına yol açan durumlarda kullanıldığında etkilerini göstererek birkaç gün tüketildiğinde etkilerini hissettiren bir sudur. Bu nedenle alerjiden kaynaklanan nefes darlığı problemleriniz için keçi boynuzu suyunu tüketebilirsiniz. 
Keçi Boynuzu Suyunun Faydaları
 • Günümüzde tedavisi henüz geliştirilememiş olan akciğer kanseri durumunda bu suyun sürekli ve düzenli bir şekilde tüketilmesi bu kanserin etkilerini ortadan kaldırarak hastanın rahatlamasını sağlayacaktır. Kanser anlaşıldıktan sonra bu suyun bir ilaç gibi sürekli olarak içilmesi emin olun ki hastalığın hızlanmaması ve etkilerini çok fazla ortaya çıkarmamasını sağlayacaktır. Keçi boynuzu suyunu bazı doktorlar bu durumlarda hastalarına önermektedir.  
 • Son olarak keçi boynuzu suyunun faydaları, cinsel sorunlarda da kendisini göstermektedir. Cinsel iktidarsızlığın direk olarak önüne geçmektedir. Bu suyu tüketmeniz halinde etkilerini oldukça hızlı göreceksiniz. İki gün boyunca içilen keçi boynuzu suyu etkisini kişi üzerinde daha ilk günden itibaren gösterecektir. Bunun asıl nedeni tabi ki bu suyun sperm yapımını arttırmasıdır. 
]]>
Keçi Boynuzu Tozu Faydaları https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-tozu-faydalari.html Tue, 04 Dec 2018 01:50:30 +0000 Keçi boynuzu tozu faydaları, keçi boynuzu özellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen enerji dolu bir bitkidir. Görüntüsü dolayısı ile keçi boynuzu adını alır ve kurutularak toz haline getirilip kullanılır. Keçi boynuzu karbo Keçi boynuzu tozu faydaları, keçi boynuzu özellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen enerji dolu bir bitkidir. Görüntüsü dolayısı ile keçi boynuzu adını alır ve kurutularak toz haline getirilip kullanılır. Keçi boynuzu karbonhidrat yağ ve sodyum açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda A ve C vitaminlerini içerir içerdiği element ve bileşikler sayesinde vücudumuza bir çok katkı sağlar. Farklı şekillerde kullanılabilir pekmezi çayı yapılabilir. Taze olarak tüketildiği gibi toz olarak da tüketilir ve her şekilde de oldukça faydalıdır.

Keçi boynuzu tozu faydaları, keçi boynuzunun faydaları oldukça fazladır ve bunların başında kış aylarında artan astım bronşit ve gribal enfeksiyonlara birebirdir. İçerisinde önemli miktarda antioksidan özelliği vardır. Bu nedenle geniş bir yelpazede hastalıkların tedavisinde kullanılır. Metabolizma hastalıkları ile savaşır. Kolesterole iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Kötü kolesterolü azaltarak iyi kolesterolü sağlıklı tutar. Sindirim sistemine yardımcı olur mideyi kuvvetlendirir mide hastalıklarına yakalanma riskini azaltır bağırsak enfeksiyonlarına karşı korur ve bağırsak kanserine yakalanmayı önler. Genel olarak sindirim sisteminin dostu olan keçiboynuzu ishale karşı da oldukça etkilidir.Keçi Boynuzu Tozu Faydaları En önemli faydalarından biride içeriğindeki antioksidan özellik ile vücudu akciğer kanserine karşı korur. Akciğeri temizler sigara ve alkol kullanımı ile akciğerin aldığı zararı en aza indirmeye çalışır. Vücuttaki hasarlı hücrelerin onarımını sağlar. Alerjik hastalıklara karşı korur. Salgın hastalıklardan korur özellikle solunum yollarında oluşan hastalıklara karşı etkilidir. Astım ve bronşit hastalıklarının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Şiddetli öksürüklerde etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır. Kanı temizleyerek damarların tıkanmasını ve sıkışmasını önler. Kemik erimesi hastalıklarına karşı etkilidir içerisinde yüksek oranda kalsiyum bulundurur böylelikle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kemik gelişimini ve korunmasını destekler.Cinsel gücü arttırıcı özelliği vardır yüksek bir enerji deposudur. Erkeklerde sperm azlığına karşı oldukça etkilidir. Sinir sistemini korur ve çocuklarda zeka geliştirici özelliği vardır. Beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
]]>
Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-pekmezinin-faydalari.html Tue, 04 Dec 2018 21:23:22 +0000 Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları, halk dilinde keçiboynuzu olarak bilinen harnupun, sağlıklı ve doğal beslenme açısından oldukça büyük önemi vardır ve içeriğinde çok az miktarda yağ barındırmasından dolay Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları, halk dilinde keçiboynuzu olarak bilinen harnupun, sağlıklı ve doğal beslenme açısından oldukça büyük önemi vardır ve içeriğinde çok az miktarda yağ barındırmasından dolayı kalori değeri de oldukça düşüktür. Kalori düşüklüğü ise kilo sorunu olanlar için büyük bir üstünlük sağlamaktadır. Zira bu sebeple kilo alırım düşüncesi ile korkarak keçi boynuzu pekmezini tüketmekten kaçınan kişilerde iç huzuruyla bu şifalı pekmezi tüketerek faydalarından yararlanabilirler. Ancak uzmanlar genellikle şeker yani diyabet rahatsızlığı olan kişilerin keçi boynuzu pekmezini tüketmemelerini bildirmektedirler. Bu pekmez tüketimi sonrasında kişilere uzun süre tokluk hissi vermesi ile bilinir. Ayrıca çağımızın en önemli ve tehlikeli hastalığı olarak bilinen kanser hastalığında olduğu gibi iktidarsızlık sorununda da çok büyük yararları etkilere sahiptir.

Keçi boynuzu diğer adıyla ise harnup meyvesinin bünyesinde yer alan gallik asidi insan sağlığı açısından büyük faydalara sahip olan öyle bir maddedir ki, bu maddenin insan sağlığı açısından ne kadar faydalı olduğu bilinip anlaşılsa eminiz ki hiç kimse keçi boynuzu meyvesini ve pekmezini mutfaklarından kesinlikle eksik etmezler. Bu değerli madde gallik asit insan sağlığı için mucizeler yaratırken bu maddenin özelliklerini ve faydalarını artırarak destek olan diğer bir madde ise promotor madde çeşitleridir.

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları

Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları

 Keçi boynuzu pekmezi içeriğinde barındırdığı kalsiyum açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra içerdiği E vitamini ile kemik erimesi, grip, öksürük, nefes darlığı, göğüs yumuşatma, balgam söktürücü, soğuk algınlığı ve özellikle sigara tiryakilerine karşı büyük faydalar sağlamaktadır. Düşük selüloz etkisi ile gastirit ve bağırsak hastalıklarına karşı iyileşme sağlamaktadır. Ayrıca mide ile bağırsaklarda meydana gelen gazların atılmasına yardımcı olarak mide şişkinliğine karşı iyi gelmektedir. Sindirim sistemine bağlı olarak, bağırsak parazitleri, solucan, tenya, bağırsak kurtları diye adlandırılan zararlıları temizleyerek sindirim sistemini ve mideyi güçlendiriyor. Yüksek oranda bünyesinde yer alan vitamin ve mineral içeriği sayesinde diş etleri ve dişler üzerinde büyük oranda faydalı etkiler sağlıyor. Keçi boynuzu pekmezi oldukça yüksek oranda natürel şekerler ve zengin içerikli mineraller ve A, B, B2, B3, D vitaminleri içeriği ile natürel besin kuvvet kaynağı olarak biliniyor. Ayrıca zengin oranda taşıdığı, potasyum ve sodyum içeriği yardımıyla akciğer, karaciğer ve kan basıncı hastalıklarında vücuda koruma sağlıyor. Kalp hastalıklarında doğal destekleyici rolü oynayan keçi boynuzu meyvesi ve pekmezi genellikle büyük küçük herkesin korkulu rüyası olan akciğer kanseri rahatsızlığına karşı % 90, a kadar koruma sağlamanın yanı sıra çeşitli sebeplerden dolayı insan vücuduna yerleşen radyasyonu temizleyerek dışarıya atıyor özellikle de işi gereği her gün bilgisayarla karşı karşıya kalan kişilerin düzenli olarak aksam sabah 1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketmeleri tavsiye ediliyor. Ayrıca düzenli olarak bu pekmezi tüketmek cilt sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Cildin yaşlanma etkilerini en aza indirerek cilde sağlıklı bir görünüm kazandırmasının yanında canlılık ve parlaklık kazandırıyor.  

Oldukça besleyici ve besin değeri yüksek olan bu doğal ve sağlık deposu olan keçiboynuzu pekmezi, alerjik astım, astım, nefes darlığı, akciğer kanserine engel olucu özellikleri vardır. Ayrıca iktidarsızlık, balgam söktürücü erkeklerde meni ve yumurta sayısı artırıcı etkilere sahiptir. Keçi boynuzu yani diğer adıyla harnup pekmezinde var olan leziz tat bazı kişilerde ağızlarda burukluk hissi verebilir. Kıvamında ise pelteleşme ve koyuluğa rastlanabilir. Keçiboynuzu pekmezinde meydana gelen bu değişikliklerin nedeni ise keçiboynuzu meyvesinin toplanır toplanmaz kurutulmadan]]> Keçi Boynuzu Pekmezi Faydaları https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-pekmezi-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 15:38:48 +0000 Keçi boynuzu pekmezinin faydaları, arasında öncelikli olarak astım, akciğer hastalıkları gibi hastalıklar üzerindeki etkisidir. Özellikle sigara içenleri ferahlatır, kansere karşı koruyucudur.  Keçi boynuzu pekmezinin faydaları, arasında öncelikli olarak astım, akciğer hastalıkları gibi hastalıklar üzerindeki etkisidir. Özellikle sigara içenleri ferahlatır, kansere karşı koruyucudur. 


Keçi Boynuzu Pekmezi Faydaları
Keçi Boynuzu Pekmezinin Faydaları;
 • Süt ile karşılaştırıldığında sütten tam üç kat daha fazla kalsiyum içermektedir,
 • İçeriğinde bolca E vitamini bulunur. E vitamini grip, öksürük, kansızlık ve kemik erimesine faydalıdır,
 • Balgam söktürme özelliği bulunur. Broşları açarak göğsü yumuşatır. Sigara içen kişilerin nefesini açar,
 • Alerjik nefes darlığı şikayeti yaşayan kişiler için tavsiye edilmektedir,
 • İçerisinde bulunan yüksek ham selüloz  sayesinde bağırsakları yumuşatır ve gastrite iyi gelir. Bağırsak ile mide gazlarının dışarı atılmasını sağlayarak şişkinliği giderir. 
 • Bağırsak solucanları ve tenyayı bağırsaklardan atar,
 • Mideyi güçlendirir,
 • Vitamin ve yüksek mineral özelliği sayesinde dişleri ve diş etlerini güçlendirir,
 • A, B, B2, B3,  D vitaminleri ile zengin mineral yapısı sayesinde iyi bir besin kaynağıdır,
 • Sodyum ve potasyum içeriği ile akciğer ve karaciğeri temizler, besler,
 • Kanı temizler,
 • Akciğer kanserine karşı yüzde 90 oranında koruyucu özelliği vardır,
 • Kalbi besler, kalp çarpıntısını giderir,
 • Vücuda giren radyasyonu pasivize eder,
 • Sabahları kahvaltılarda kullanılabilir,
 • Çikolataya benzeyen tadı sayesinde çocuklarda severek tüketir,
 • Beyaz şekerin üretimi öncesinde tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılırdı.
]]>
Keçi Boynuzu Pekmezi Tarifi https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-pekmezi-tarifi.html Wed, 05 Dec 2018 15:58:59 +0000 Keçi Boynuzu Pekmezi Tarifi, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden biridir pekmezler. Keçi boynuzu pekmezi pek bilinmese de enerji ve vitamin bakımından tükettiğimiz bir çok gıdalardan daha faydalıdır. Keçi boynuzu pekmezi Keçi Boynuzu Pekmezi Tarifi, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden biridir pekmezler. Keçi boynuzu pekmezi pek bilinmese de enerji ve vitamin bakımından tükettiğimiz bir çok gıdalardan daha faydalıdır. Keçi boynuzu pekmezi kan yapıcı özelliğinin yanında astıma ve kalp rahatsızlıklarına da çok iyi gelmektedir. İshale karşı çok etkili, tansiyonu dengeleme konusunda çok iyi gelmektedir. Kalsiyum ihtiyacını iyi karşıladığı gibi balgam söktürücü özelliğinin olduğunu da unutmamak gerek.

Keçi Boynuzu Pekmezi İçin Gerekli Olan Malzemeler;
 • 2 kilogram keçi boynuzu
 • 2 kilogram toz şeker 
 • Yarım çay bardağı limon tuzu
Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Hazırlanır

Keçi boynuzlarını yıkadıktan sonra geniş ve derin bir tencere içerisine bırakılır. Tencere içerisine keçi boynuzlarının üzerine gelecek şekilde su ilave edilir. Tencereyi üzerine bıraktığınız ocağın altını açarak, bitkiler yumuşayana kadar haşlayınız. Keçi boynuzlarının yumuşaması bir saatten fazla sürecektir. Yumuşayan keçi boynuzlarını ocaktan alarak küçük delikli bir elek veya saç tülbenti yardımı ile iyicene eziniz. Püre haline gelinceye kadar ezeceğiniz keçi boynuzlarını, patates püresi yaparken kullandığınız ezicileri kullanarakta yapabilirsiniz. 

Keçi Boynuzu Pekmezi Tarifi
Püre haline getirmiş olduğunuz keçi boynuzlarını temiz bir tencere içerisine bırakınız. Tencere içerisine iki kilogram olan toz şekeri ve sulandırıp erittiğiniz limon tuzlarını ilave ediniz. Ocağın altını yüksek ateşte açarak karışımın iyice koyulaşmasını bekleyiniz. Yaklaşık olarak yarım saat sürecek olan bu işlemi ara ara karıştırarak takip ediniz. Otuz dakika sonunda ocağı kapatarak tencereyi ocaktan alın ve serin olabilecek bir yerde soğumaya bırakın. Soğuma işlemi gerçekleşince keçi boynuzu pekmezinizi servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Keçi Boynuzunun Faydaları Ve Zararları https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzunun-faydalari-ve-zararlari.html Thu, 06 Dec 2018 10:34:37 +0000 Keçiboynuzunun faydaları ve zararları, Akdeniz Bölgesinde yaygın bir şekilde yetiştirilen adeta enerji deposu bitkilerden biridir. Taze olarak tüketildiğinde oldukça tatlıdır. Çünkü içerisinde şeker tadında bir s Keçiboynuzunun faydaları ve zararları, Akdeniz Bölgesinde yaygın bir şekilde yetiştirilen adeta enerji deposu bitkilerden biridir. Taze olarak tüketildiğinde oldukça tatlıdır. Çünkü içerisinde şeker tadında bir sıvı bulunmaktadır. Karbonhidrat, yağlar, sodyum, A ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa ciddi anlamda katkıda bulunur.

Keçiboynuzu daha çok kış aylarında farklı versiyonlar ile tüketilmektedir. Kış aylarında daha yaygın bir şekilde ortaya çıkan astım ve bronşit gibi hastalıkları tedavi ettiği düşünülmektedir. Ayrıca üst solunum yolu hastalıklarına karşı da etkili bir bitkidir. İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde sağlık için geniş bir yelpazede faydalı olmaktadır.

Keçiboynuzu Kolesterole İyi Gelir: Yapılan araştırma sonuçlarına göre keçiboynuzunun kolesterole karşı iyi geldiği kanıtlanmıştır. İçeriğinde yer alan lif ve diğer yararlı içerikler kötü kolesterolü azaltıcı etkiye sahiptir.

Keçiboynuzu Sindirim Sistemine Karşı İyi Gelir: İçeriğinde yer alan Beta-karoten adlı madde sayesinde keçiboynuzu vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. İçeriğinde yer alan lifler mide sağlığını olumlu yönde etkiler. Midenin daha aktif ve fonksiyonel çalışmasını sağlar. Ayrıca mideyi hastalıklara karşı korur.

Keçiboynuzu İshale Karşı İyi Gelir: Sindirim sistemi dostu olan keçiboynuzu sindirim sistemi ile alakalı gelişen hastalıklara karşı iyi gelir. Özellikle ishale karşı oldukça faydalıdır. Uzmanlar keçiboynuzunun ishale anlık etki gösterdiğini savunmaktadır.

Keçiboynuzu Akciğer Kanserinden Korur: Keçiboynuzunun bilindik en önemli faydalarından biri vücudu akciğer kanserine karşı korumasıdır. Antioksidan etkisi ile akciğer kanserine yol açan faktörleri en aza indirir.

Keçi Boynuzunun Faydaları Ve Zararları

Hasarlı Hücreleri Onarır: Sağlık için birçok faydası olan ancak hücre onarıcı etkisi olmayan bitkilere nazaran keçiboynuzunun bu alanda inanılmaz faydası vardır. Hasarlı hücreleri onararak fonksiyonel olarak görevlerini yerine getirmesini sağlar.

Alerjik Hastalıklara Karşı İyi Gelir: Antialerjik ve antibakteriyel etkisi ile alerji nedeniyle ortaya çıkan hastalıklara karşı iyi gelir. Solunum yollarında ortaya çıkan zararlı bakteriler ve soğuk havalarda oluşan salgınlara karşı iyi gelir.

Bronşit Ve Astıma Karşı İyi Gelir: Keçiboynuzu astım nedeniyle ortaya çıkan atakların hafif geçirilmesine ve bronşite karşı faydalı bitkilerden biridir. Solunum yollarında ortaya çıkan tıkanıklıklara karşı iyi gelir. Özellikle çocuklarda kullanıldığı zaman daha etkili olur.

Gribe Karşı İyi Gelir: İçeriğinde yer alan antioksidan keçiboynuzuna doğal bir antibiyotik etkisi katmaktadır. Soğuk havalarda daha sık karşılaşılan gribe yol açan virüsleri yok edici etkisi bulunmaktadır.

Öksürüğe Karşı İyi Gelir: Keçiboynuzu kaynatılarak suyu içilirse inatçı öksürüğe karşı çözüm olabilir. Öksürüğe neden olan serbest radikaller ile mücadele ederek enfeksiyonları yok eder.

Kalp Ve Damar Hastalıklarına Karşı İyi Gelir: Keçiboynuzu kalp ve damar hastalıklarına karşı korunabilmek için nadir bitkilerden biridir. Kanı temizler, damar sıkışmasına yol açabilecek faktörleri ortadan kaldırır.

Cinsel Gücü Arttırır: Adeta bir enerji deposu olan keçiboynuzu cinsel gücü arttırıcı etki yaratır. İktidarsızlığa karşı iyi gelen keçiboynuzu erkeklerde sperm arttırıcı etki yaratır.

Kemik Erimesine Karşı İyi Gelir: Ciddi hastalıklardan biri olan kemik erimesine karşı düzenli keçiboynuzu tüketildiğinde kemik sağlığı ciddi anlamda korunabilir. İçeriğinde yer alan kalsiyum kemiklerin yanı sıra diş sağlığı için de önemlidir. Özellikle çocukların sağlıklı bir isk]]> Keçi Boynuzu Kürü https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-kuru.html Thu, 06 Dec 2018 17:49:25 +0000 Keçi boynuzu kürü, pek çok derde deva. Eski devirlerde şeker yerine kullanılan bir bitkidir. Bu şekilde tüketilmesi oldukça sağlıklıdır ancak günümüzde beyaz şeker üretimi olmasından dolayı, bu sağlıklı tüketim du Keçi boynuzu kürü, pek çok derde deva. Eski devirlerde şeker yerine kullanılan bir bitkidir. Bu şekilde tüketilmesi oldukça sağlıklıdır ancak günümüzde beyaz şeker üretimi olmasından dolayı, bu sağlıklı tüketim durmuştur. Bir keçi boynuzu ağacı ilk dikimden itibaren 15 yıl meyve vermez, fakat yetişkin bir keçi boynuzu ağacından yaklaşık bin kilo keçi boynuzu çıkmaktadır.

Eski dönemlerde keçi boynuzu oldukça önemli bir bitkiydi. Çok faydalı olmasının yanında ağırlık birimi olarak da kullanılıyordu. Keçi boynuzu çekirdekleri her ne şekilde ve ebatta olursa olsun aynı ağırlıkta yani 0.2 gr dır. Yani beş adet keçi boynuzu çekirdeği bir gram ağırlığına tekabül eder. 0.2gr bugün bir karat olarak ifade edilir. Elmas, pırlanta gibi değerli mücevherlerin ağırlığını ölçmekte kullanılan bu ağırlık biriminin asıl adı keçi boynuzunun yunanca adı olan Ceratonia ‘dan gelmektedir.

Peki Keçi Boynuzu Kürü Nasıl Yapılır

Keçi boynuzu kürü yapımı oldukça kolaydır. Kürün yapılış şekli şöyledir.

3 su bardağı su kaynamak üzere bir tencereye koyulur, 6-7 tane keçi boynuzu kaynayan suyun içine atılır. Kapak kapatılarak, 3-5 dk. kaynatmaya devam edilir. Ardından 20 dk demlenmesi için bırakılır, daha sonra keçi boynuzu taneleri suyun içinden alınarak sabah akşam olmak üzere içilir.Bu şekilde bir hafta devam edildikten sonra, üç ay boyunca akşamları içilir.

Keçi Boynuzu Kürü

Özellikle sperm arttırıcı ve hareketlendirici olarak kullanımı önerilir. Bunun dışında, astım, nefes darlığı, akciğer kanseri ve akciğerdeki ödem giderici olarak da kullanılmaktadır. Akciğer rahatsızlıkları ve solunum yolları için tam bir şifa kaynağı olan keçi boynuzu kürü bolca tüketilmesi sağlık açısından çok önemlidir. 

]]>
Keçi Boynuzu https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu.html Fri, 07 Dec 2018 00:46:23 +0000 Keçi Boynuzu, ülkemizde Akdeniz ikliminin yaygın olduğu bölgelerde yetişen çekirdekli ve yassı bir yapıya sahip olan bir gıa olup, baklagiller ailesine yer alır. Keçi boynuzu aktarlarda sıkça karşılaştığımız Keçi Boynuzu, ülkemizde Akdeniz ikliminin yaygın olduğu bölgelerde yetişen çekirdekli ve yassı bir yapıya sahip olan bir gıa olup, baklagiller ailesine yer alır. Keçi boynuzu aktarlarda sıkça karşılaştığımız ve bazen toz halinde bazen pekmezi bazense dalından koparılarak kurutulmuş biçimde satılan bir besindir. Keçi boynuzu ülkemizde bolca bulunmakla beraber tüketilmesinde bir çok hastalığa iyi gelen bir mucizedir.

Keçi boynuzu özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıklarında midedeki şişliği aldığından tedavi edici bir özelliği vardır. Bunun yanında diş ve diş eti hastalıklarında, öksürük ve balgam sorunu olanlarda da fayda göstermektedir. Kansızlık sorunu yaşayanların keçi boynuzu pekmezi tüketmesi hem kanın temizlenmesi hem de kansızlığa iyi gelmesi açısından çok faydalıdır. Keçi boynuzu tozunun iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra keçi boynuzunun hafıza güçlendirme ve dikkat sorununa da iyi geldiği bilinmektedir. Keçi boynuzu ara öğün olarak meyve ya da çerezin yanında atıştırabileceğiniz bir gıda olması yanında sıcak suyun içinde biraz parçalayarak da sıvı halde tüketmeniz de gerekmektedir. Kemik erimesi yaşayan kişilerin de keçi boynuzu tüketmesi bu sürecin yavaşlatılmasında yarar sağlar. Düzenli bir şekilde keçi boynuzu tüketirseniz akciğer kanserine yakalanma riskiniz de azalır. 

Keçi Boynuzu
Keçi boynuzunu tüketmekte zorluk çekiyorsanız yumuşatılmış keçi boynuzunu,  ya da tozunu süt ve bal ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Kış aylarında bolca keçi boynuzu tüketmeniz bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasını ve hastalıkları yenmenizde size yardımcı olan baş gıdalardandır. Sağlıklı bir yaşam için bol miktarda keçiboynuzu tüketmelisiniz. Keçi boynuzu hastalıklarla savaştığı gibi gün içerisinde daha dinamik olmanıza da yardımcı olur. 
]]>
Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Tüketilmeli https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-pekmezi-nasil-tuketilmeli.html Fri, 07 Dec 2018 14:40:54 +0000 Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Tüketilmeli, Keçi boynuzunun faydaları saymakla bitmeyen, insan sağlığına bin bir çeşit yarar sağlayan doğanın insanlara armağanı bir besindir. Herkesin her yaşta kolaylıkla tüketebilece Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Tüketilmeli, Keçi boynuzunun faydaları saymakla bitmeyen, insan sağlığına bin bir çeşit yarar sağlayan doğanın insanlara armağanı bir besindir. Herkesin her yaşta kolaylıkla tüketebileceği hemen hemen her hastalığa deva olan bir üründür. Keçi boynuzu, kurutulmuş olarak tüketilir. Bunun yanında keçi boynuzundan pekmez de pek çok yerde satılmaktadır. Keçi boynuzunun diğer adı da harnup pekmezidir. Kahvaltılarımızın yanında bir iki tatlı kaşığı yiyerek gerekli kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Keçi boynuzu pekmezini her sabah aç karna yemeyi alışkanlık ederek kanda bulunan zehri dışarı atabilirsiniz. Ayrıca, yemek aralarında ya da bitki çayınıza, sütünüze karıştırarak tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Keçi boynuzu pekmezi bronşları açarak, nefes darlığı sorununa da iyi gelmektedir. Bu da daha rahat uyku uyumanıza yardımcı olur. Her gece yatmadan önce bir kaç tatlı kaşığı tüketmelisiniz. nefes darlığınıza iyi gelmesinin yanında göğsünüzü yumuşatarak, öksürüğe de iyi gelmektedir. Keçi boynuzu pekmezi gün içerisinde daha dinamik olmanıza destek sağlar. Aynı zamanda tamamen doğal bir yol olması nedeniyle vücuda hiç bir zararı olmaması açısından da önemlidir. 

Keçi Boynuzu Pekmezi Nasıl Tüketilmeli
Keçi boynuzu pekmezini sade bir şekilde tüketemiyor iseniz tatlılarda, keklerde, ya da meyve salatalarınızda sos olarak kullanabilirsiniz. Çocuklarınıza ishal oldukları zamanlarda da keçi boynuzu pekmezi yedirebilirsiniz. Bunun yanında çikolataya alerjisi olan kişilerin kahve ya da kakao yerine keçi boynuzunu tüketmeleri de tercih edilen seçeneklerden biridir. 

Keçi boynuzu pekmezinin yoğun kıvamlı olması nedeniyle bir tatlı kaşığı keçi boyunuzu aldıktan sonra bir bardak ılık su tüketebilirsiniz. Bu hem ağızda bıraktığı gıdıklayıcı tadı alır hem de daha sulu bir kıvamda olmasını ve katılığını almasını sağlar. Keçi boynuzunu düzenli olarak tükettiğinizde daha dinç ve sağlıklı bir bünyeniz olduğunu, dinamik bir vücutla beraber beyninizin dikkati toplama ve konsantre olma sorununuz kalmadığını göreceksiniz. Sağlıklı günler için mutlaka tavsiye edilmektedir. 
]]>
Keçi Boynuzu Pekmezi Kilo Aldırırmı https://www.keciboynuzu.net/keci-boynuzu-pekmezi-kilo-aldirirmi.html Sat, 08 Dec 2018 03:29:02 +0000 Keçi Boynuzu Pekmezi Kilo Aldırır Mı, Keçi boynuzu pekmezi, halk arasında harnup pekmezi olarak da bilinen bir gıda olup, Akdeniz bölgesinde bolca bulunan ağaçlardan elde edilen bir üründür. Keçi boynuzu toz halinde Keçi Boynuzu Pekmezi Kilo Aldırır Mı, Keçi boynuzu pekmezi, halk arasında harnup pekmezi olarak da bilinen bir gıda olup, Akdeniz bölgesinde bolca bulunan ağaçlardan elde edilen bir üründür. Keçi boynuzu toz halinde ya da kurutulmuş bitki olarak tüketilmesinin yanında macun olarak  ya da pekmez olarak da tüketilmektedir. Keçi boynuzunun vücutta barınan pek çok hastalığa iyi gelmesi bedeniyle ilaç yapımında da kullanıldığı bilinmektedir. Kilo almak isteyen kişilerin de kullanması gereken bu besin, vücudun kalsiyum ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Aynı zamanda zayıf kişilerde vücuda alınan enerjinin az olması ve harcanan enerjinin fazla olması, iştahsızlık sorunu, sağlıksız beslenme ya da belli hormonsal rahatsızlıklar kilo alınmasına engel olmaktadır. Bu nedenle keçi boynuzu pekmezini tüketerek gerekli kalsiyum ve enerji ihtiyacınızı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda diyet listenize dek olarak keçi boynuzu ile takviyeler yapmanız da mümkündür.

Keçi boynuzu pekmezinin iştah açıcı özelliği vardır. Bu da yemek yeme isteğinizi artırır ve daha sağlıklı bir şekilde kilo alımınıza yardımcı olur. Kilo almak için daha fazla yemek yemek yerine sağlıklı besinlerle kilo almanız daha önemlidir. Bu hem sağlıklı bir görünüm için, hem de ileride yaşayabileceğiniz sorunların engellenmesi için son derece önemlidir. İlaçlarla kilo almaya çalışmak yerine doğal gıdalarda kilo almanız her zaman daha avantajlıdır. Bu nedenle keçi boynuzu tüketmeniz pek çok kimyasal ilaçtan daha faydalıdır. Keçi boynuzunu düzenli kullandığınızda anlık enerji sağlayıp sonradan yorgun düşmenize neden olan kafeinler gibi değildir. Uzun süreli fayda sağlayan doğal bir üründür. Sağlıklı kilo almak için mutlaka keçi boynuzu pekmezini tüketmelisiniz.

Keçi Boynuzu Pekmezi Kilo Aldırırmı
Kilo almada yaşadığınız sorunların neler olduğunu tespit ederek gerektiğinde ilaç kullanımı da tavsiye edilebilir. Hekiminizin verdiği listeye de uyum sağlayarak, keçi boynuzunu yan destek ürünü olarak tüketebilirsiniz.  Eğer ciddi sağlık sorunlarınız varsa bu durumu çözmeden kilo almak için yalnızca keçi boynuzunu kullanmak fayda sağlamayabilir. Bu nedenle uzman bir kişi desteğinin de alınması, diğer gerekli protein ve vitamin ihtiyacının karşılanması son derece önem arz etmektedir. Vücudun temel ihtiyaçlarının karşılanması ve daha sağlıklı bir yaşam için gereken egzersizlerin yapılması, sağlık sorunlarının çözülmesi ve beslenmeniz gerekmektedir. 
]]>